Pseudonim:
"Hanka"
Data urodzenia:
1926-03-18
Data śmierci:
1944-08-13
Funkcja:
łączniczka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 173 Miejsce: 63
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kozienice
Imiona rodziców:
Leon - Maria
Okres okupacji niemieckiej i udział w konspiracji:
Warszawie uczęszczała na tajne komplety równocześnie pracując w Zakładach Radiowych Philipsa przy ul. Karolkowej. Do konspiracji wprowadzona w 1943 roku przez Tadeusza Wegnera „Kruka”. Otrzymała przydział do batalionu „Gustaw”, przeszła przeszkolenie sanitarne.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion NOW-AK "Gustaw" - kompania "Gertruda"
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Miejsce śmierci:
Śmiertelnie ranna 11 sierpnia w czasie przenoszenia meldunków, zmarła dwa dni później w szpitalu powstańczym mieszczącym się w klasztorze ss. sakramentek na Nowym Mieście.
Informacje dodatkowe:
Urodzona w Kozienicach, córka rejenta. Rodzice jej zmarli na początku okupacji. Podczas Powstania Warszawskiego łączniczka i kolporterka prasy powstańczej (baon „Gustaw” – zgrupowanie „Róg”)
Publikacje:
”Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945. Poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej” oprac. Hanna Michalska, PIW 1988
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Franciszka Tuszko "Hanka". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IH/164

Franciszka Tuszko "Hanka". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IH/164

Nasz newsletter