Pseudonim:
"Chochołowski"
Data urodzenia:
1924-06-01
Data śmierci:
1944-08-28
Funkcja:
dowódca patrolu
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 169 Miejsce: 69
Stopień:
starszy strzelec podchorąży
Miejsce urodzenia:
Chwałkowo pow. Gostyń
Imiona rodziców:
Fryderyk - Maria (Irma)
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - VII zgrupowanie "Ruczaj" - 2. kompania - pluton 126
Adres przed Powstaniem:
Warszawa ul. Natolińska 8
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Aleje Ujazdowskie - Ogród Botaniczny
Oddział:
Armia Krajowa - VII zgrupowanie (batalion) „Ruczaj” - 2. kompania - pluton 126, następnie V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5. Rejon - batalion „Oaza” - 1. kompania porucznika „Leguna” - pluton „Cegielski".
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe - Lasy Kabackie - Sadyba. W nocy z 1 na 2 sierpnia oddział wyszedł do Lasów Kabackich, skąd w połowie sierpnia powrócił do dalszej walki na Sadybie Oficerskiej.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jego młodszy brat Feliks ps. "Stefan" walczył w szeregach macierzystego baonu "Ruczaj" - poległ 5.08.1944 r. Ojciec mjr Fryderyk Zoll "Kozłowski" (1899-1986) był w Kedywie Komendy Głównej Armii Krajowej - zgrupowanie "Radosław".
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Siekierki. Poległ przy Jeziorku Czerniakowskim, 28 sierpnia 1944 r. w nocnym patrolu, który udał się w kierunku wsi Augustówka. Razem z nim tej samej nocy zginął dowódca patrolu kpr. pchor. Janusz Kostyrko “Rawicz” (1924-1944). W patrolu byli także: pchor. Janusz Wścieklica “Osa”, strz. Stefan Pruski ps. Turzyna oraz pchor. NN ps. Marynarz (nazwisko nieustalone).
Miejsce pochówku :
Wobec silnego ostrzału prowadzonego przez Niemców, nie było możliwości ściągnięcia przez Powstańców ciała poległego. Okoliczni mieszkańcy, świadkowie, również nie mogli pochować "Chochołowskiego", ponieważ tereny wokół i wieś Małe Siekierki były przez Niemców wysiedlone. Wobec tego ciało poległego Fryderyka Zolla ps. Chochołowski pozostało w miejscu śmierci, na kartoflisku na Siekierkach aż do zakończenia wojny, a później przykryte przez mieszkańców lekko ziemią i otoczone cegłami co najmniej do roku 1946. Zobacz: Relacja z poszukiwań szczątków kpr. pchor. Janusza Kostyrki "Rawicza" | relacja udostępniona przez Andrzeja i Piotra Milewskich. W późniejszym okresie został ekshumowany na Powązki Wojskowe na kwaterę A 22, rząd 3, grób 21, gdzie leży pochowany wspólnie z Bolesławem Koronkiewiczem ps. "Huber" (1921-1944).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter