Pseudonim:
"Kukawka"
Data urodzenia:
1911-02-20
Data śmierci:
1969-09-21
Funkcja:
-
Stopień:
kapral - plutonowy
Imiona rodziców:
Daniel - Katarzyna
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji działał na terenie Białegostoku, członek organizacji "Orlęta". Aresztowany wraz z żoną przez Sowietów i osadzony w miejscowym więzieniu. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej, w czerwcu 1941 zdołał uciec z rozbitego więzienia przed wkroczeniem do miasta oddziałów niemieckich. Pracował na kolei równocześnie działał w podziemiu - jego przydział i funkcje nie są znane. Zagrożony aresztowaniem przez Gestapo, dzięki pomocy kolejarzy, uciekł pociągiem z Białegostoku do Warszawy w Generalnej Guberni, gdzie kontynuował działalność konspiracyjną. Przydział w lipcu 1944 - Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - 4. Rejon "Zagończyk" - X zgrupowanie WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania) - 43. kompania WSOP - pluton gospodarczy.
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - 4. Rejon "Zagończyk" - X zgrupowanie WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania) - 43. kompania WSOP - pluton 431 - dowódca ppor. "Borsuk" (Jan Kossut), następnie Grupa "Północ” - kompania szturmowa ppor. "Wyrwy" - I pluton "Borsuka", w Śródmieściu Południe prawdopodobnie walczył na odcinku bojowym "Sarna" w batalionie "Miłosz".
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe (YMCA)
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel, po wyzwoleniu przebywał na wyspie Sylt.
Numer jeniecki:
223576
Losy po wojnie:
W 1946 powrócił z Niemiec do Białegostoku, gdzie wraz z żoną założył sklepik ze słodyczami. Po kilku latach podjął pracę w PKP.
Miejsce śmierci:
Białystok.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wpis do pamiętnika NN sanitariuszki ps "Maleńka" - pamiętnik został po wojnie odnaleziony w ruinach Pałacu Krasińskich

Wpis do pamiętnika NN sanitariuszki ps "Maleńka" - pamiętnik został po wojnie odnaleziony w ruinach Pałacu Krasińskich

Nasz newsletter