Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1911-01-14
Data śmierci:
1944-08-25
Funkcja:
lekarz
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 107 Miejsce: 16
Miejsce urodzenia:
Lublin
Imiona rodziców:
Stanisław - Stanisława z domu Boćkowska
Nazwisko panieńskie:
Halina Stankiewicz
Wykształcenie i praca przed wojną:
Lekarz - dermatolog. Studiowała medycynę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i tam 18 czerwca 1936 roku uzyskała dyplom lekarza. Specjalizowała się w chorobach skórnych, Zamieszkała w Warszawie. Do lutego 1938 była asystentką w Klinice Dermatologicznej przy ul. Koszykowej 82 a.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Szpital Dzieciątka Jezus ul. Lindleya 4 - Nowogrodzka
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jej mąż Joachim był lekarzem w tym samym szpitalu.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zastrzelona przez Niemców 25.08.1944 w czasie ewakuacji kliniki dermatologicznej Szpitala Dzieciątka Jezus *
Miejsce pochówku :
Pochowana wraz z mężem Joachimem na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (Stare Powązki)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, PCK - kartoteka, MPW-baza Mur Pamięci, Towarzystwo Lekarskie Warszawskie: Lekarze Powstania Warszawskiego
Publikacje:
Gliński Jan Bohdan: "Słownik biograficzny lekarzy i farmaceutów ofiar drugiej wojny światowej" t. 2, Wrocław, 1999, "Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945: poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej", oprac. Hanna Michalska, PIW 1988; Wielka ilustrowana encyklopedia Powstania Warszawskiego. T. 6, Wykaz uczestników-żołnierzy powstania warszawskiego Kr-Ż / red. nauk. Piotr Rozwadowski. Wyd. "Bellona", Fundacja " Warszawa Walczy 1939-1945", 2004.
Uwagi - nazwiska, odniesione rany:
Nazwisko panieńskie: Stankiewicz, nazwisko po mężu Draheim. Niektóre publikacje podają, nazwisko dr Stankiewicz jako dr Stankiewicz - Grzybowska (porównaj: "Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945: poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej", oprac. Hanna Michalska, PIW 1988, Wielka ilustrowana encyklopedia Powstania Warszawskiego. T. 6, Wykaz uczestników-żołnierzy powstania warszawskiego Kr-Ż / red. nauk. Piotr Rozwadowski. Wyd. "Bellona", Fundacja " Warszawa Walczy 1939-1945", 2004. ). Postrzelona przez Niemców, ostrzeliwujących kolumnę Polaków od strony Filtrów, kiedy szła w kolumnie personelu szpitala i chorych. Według niektórych relacji trafiona śmiertelnie, zginęła od razu, wg innych - zmarła w następstwie odniesionych wówczas ran. Porównaj: "Powstanie Warszawskie i Medycyna", tom I - Szpital Dzieciątka Jezus w Powstaniu Warszawskim, tamże: "W trakcie zbiórki, która odbywała się na ul. Oczki i zgromadziła 2100 osób, dr Stankiewicz została śmiertelnie ranna. Strzał padł od strony wieży Filtrów. Zmusiło to Bormanna do wydania polecenia dr. Zbigniewowi Skotnickiemu, aby z zespołem operacyjnym wrócił na oddział i ratował ranną lekarkę. Ratowanie okazało się nieskuteczne i ranna zmarła, ale w szpitalu pozostał dr Skotnicki i trwał w nim operując rannych, zakładając opatrunki, a nawet grzebiąc umarłych aż do kapitulacji powstania 2 X 1944."
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Cmentarz Stare Powązki

Cmentarz Stare Powązki

Nasz newsletter