Pseudonim:
"Gidia"
Data urodzenia:
1923-11-16
Data śmierci:
2010-10-16
Funkcja:
pielęgniarka
Miejsce urodzenia:
Sławęcin koło Chojnic
Imiona rodziców:
Józef - Janina
Udział w konspiracji 1939-1944:
Bataliony Chłopskie - przydział nieznany.
Oddział:
„Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Szpital Maltański, nastęnie Szpital Polowy w dawnej Klinice Położniczo-Chirurgicznej dr Henryka Webera przy ul. Chmielnej 34. Szpital liczył ok. 70 łóżek i był nastawiony na ciężko rannych. Lekarzami byli: Józef Mazurek, Adam Pacyński „Dudek" (1912-1986) Stanisław Tadeusz Trawiński “Wilk” (1907-1944) , a intendentem Feliks Chmurkowski.
Dzielnica:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B Mühlberg, Stalag IV-B/H Zeithain (obóz szpitalny, filia Stalagu IV B Mühlberg/Elbe w Saksonii).
Numer jeniecki:
299582
Losy po wojnie:
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa Akademii Rolnictwa w Poznaniu. Wykładowczyni na Uniwersytetach Ludowych w Wielkopolsce. Wieloletnia Członkini Zarządu Lokalnego ZBoWiD w Tarnowie Podgórnym.
Nazwisko po mężu:
Halina Zbierska
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki
Awanse:
Kapitan rezerwy WP
Miejsce pochówku :
Poznań, Cmentarz na Junikowie w Alei Zasłużonych
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Była córką Józefa Jóźwika, działacza ludowego i posła z ramienia PSL. (Józef Jóźwik (1885–1967), filozof, rolnik, poseł na Sejm Ustawodawczy 1919–1922, członek PSL „Piast”, w tym członek Rady Naczelnej i prezes Zarządu Wojewódzkiego. Od 1922 r. mieszkaniec Sławęcina k. Chojnic, gdzie prowadził gospodarstwo rolne. Aresztowany przez rządy sanacyjne w 1934 i 1938 r. Organizator strajku chłopskiego na Pomorzu w 1937 r. Po wojnie powrócił do Sławęcina i podjął działalność polityczną. W latach 1946–1947 był członkiem Rady Naczelnej PSL. W 1946 r. prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Bydgoszczy. W wyborach 1947 r. wybrany na posła na Sejm Ustawodawczy, zrzekł się mandatu. Aresztowany w 1950 r. i więziony, wycofał się z życia politycznego. Wyprowadził się ze Sławęcina pod Poznań po pożarze domu. Rehabilitowany w 1957 r. Zob. Biblioteka Sejmowa, Baza „Parlamentarzyści polscy”).
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Jóźwik - Zbierska Halina "Gidia", zasób Pokoju Kombatanta MPW, Halina Jóźwik-Zbierska ps. "Gidia" - fragment wspomnień ze Szpitala Maltańskiego, w: Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim, PIW 1973, źr. oryginał maszynopisu w zbiorach IH PAN, wrzesień 1967; nekrolog prasowy - Głos Wielkopolski dnia 27. 12. 2010 r.
Uwagi:
Spotykany także przydział: szpital polowy nr 2 w Hotelu "Terminus" przy ul. Chmielnej 28
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter