Pseudonim:
"Nitówna", "Anita"
Data urodzenia:
1924-07-16
Data śmierci:
2020-10-06
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Ostrołęka - Wojciechowice
Imiona rodziców:
Bernard - Jadwiga z domu Medycka
Wrzesień 1939 r.:
We wrześniu 1939 roku w czasie oblężenia Warszawy dorywczo pomagała przy przenoszeniu rannych.
Okres okupacji niemieckiej i udział w konspiracji 1939-1944:
W czasie wojny mieszkała wraz z matką i bratem w Warszawie. Rodzina utrzymywała się z wynajmu dwóch pokoi w ich 4-pokojowym mieszkaniu przy ul. 6 Sierpnia 58. W domu panowała atmosfera patriotyzmu. W 1942 roku Halina wstąpiła do ZWZ-AK. Przysięgę składała na Żoliborzu przed mjr. Kazimierzem Karaszewskim „Wołłkiem”. Do jej zadań konspiracyjnych należało przenoszenie meldunków do Wawra. Odbyła szkolenie z zakresu broni oraz walk w terenie. Łączniczkami były: Irena Nawrocka „Ina Woyna„, Alicja Natusiewicz (z d.Pałysińska) ps. ”Basia Chęcińska„, Barbara Nawrocka - Dońska z d. Bodzińska ps. Lena Młodzianowska, a w okresie Powstania także Janina Bojemska ps. Hanka Nowicka i ”Eliza" (NN). Przydział: Armia Krajowa - WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania).
Wykształcenie do 1944 roku oraz działalność harcerska:
Przed wojną wstąpiła do Związku Harcerstwa Polskiego. W 1944 roku ukończyła Liceum Rolnicze im. Wiśniewskiego w Warszawie.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. 6 Sierpnia 58 m.63
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - Komenda Placu Śródmieście-Południe - łączniczka pod dowództwem mjr. K. Karaszewskiego ps. Wołłk
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Od 1945 do 1947 roku była pracownikiem fizycznym w Stołecznym Przedsiębiorstwie Budownictwa w Warszawie, mieszczącym się w Alejach Ujazdowskich.
Nazwisko po mężu :
Halina Dobrowolska
Miejsce śmierci :
Kobyle
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie, kwatera 3B, rząd 1, grób 27
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jej ojciec, Bernard Korabiowski był legionistą i obrońcą Lwowa w 1920 roku. Był lekarzem weterynarii w służbie czynnej do 1939 r. W 1939 r. był Naczelnym Lekarzem w Mazowieckiej Brygadzie Kawalerii, potem w 38 Dywizji Piechoty biorąc udział w walkach z Niemcami pod Lwowem. Zmarł w drodze do szpitala we Lwowie, na skutek odniesionych ran. Pochowany w Hołosku Dużym, we wspólnej mogile żołnierzy i oficerów.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, Fundacja im. gen. Elżbiety Zawackiej, teczka osobowa: Korabiowska Halina, dostęp on-line: Kujawsko - Pomorska Biblioteka Cyfrowa, kpbc.umk.pl informacja o śmierci zgłoszona do Pokoju Kombatanta MPW
Halina Dobrowolska Pseudonim: "Nitówna", "Anita" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter