Pseudonim:
"Sowa"
Data urodzenia:
1924-12-06
Data śmierci:
1944-11-20
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Skoraczew powiat Jarocin
Imiona rodziców:
Tadeusz - Felicja z Karwowskich
Nazwisko konspiracyjne:
Krystyna Burakowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Jesienią 1939 roku wysiedlona z rodzicami z Wielkopolski, zamieszkała w Warszawie. Maturę zdała wiosną 1944 roku na tajnych kompletach Liceum im. Juliusza Słowackiego, uczęszczała na prywatne kursy handlowe L.J. Eberta. Harcerka Szarych Szeregów, uczestniczyła w akcjach Małego Sabotażu i w akcji "N“ Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Po aresztowaniu siostry, od czerwca 1943 roku ukrywała się u pp. Sadowskich w Białobrzegach.
Oddział:
1 sierpnia 1944 roku nieobecna w Warszawie, na wiadomość o wybuchu Powstania dotarła do stolicy, została łączniczką w Podobwodzie "Sławbor" Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany:
Ciężko ranna odłamkami w obie nogi i brzuch 10 września 1944 r. na rogu ul. Kruczej i Hożej. Leczona w szpitalu powstańczym przy ul. Szopena.
Losy po Powstaniu:
7 października 1944 r. wywieziona w grupie rannych do Stalagu XI A Altengrabow, umieszczona w należącym do tego obozu lazarecie w Groß Lübras. Zagrożona amputacją nóg, wkrótce zmarła z wyczerpania, odleżyn, dyzenterii i zakażenia, spowodowanych ciężkimi warunkami w jakich przebywali ranni powstańcy warszawscy.
Numer jeniecki:
46969
Miejsce śmierci:
Zeisar - Groß Lübras. Spoczywa na "zaginionym“ cmentarzu przyobozowym w grobie nr. 327 (cmentarz po wojnie zniszczyli żołnierze Armii Czerwonej).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Halina Krajewska

Halina Krajewska

Artykuł w prasie niemieckiej "Walczyła w Warszawie - zmarła w Ziesar"

Artykuł w prasie niemieckiej "Walczyła w Warszawie - zmarła w Ziesar"

Przy zbiorowej mogile jeńców radzieckich tabliczka poświęcona Halinie Krajewskiej

Przy zbiorowej mogile jeńców radzieckich tabliczka poświęcona Halinie Krajewskiej

Nasz newsletter