Pseudonim
"Średzka"
Data urodzenia
1924-02-23
Data śmierci
-
Stopień
dowódca łączniczek
Stopień
plutonowy
Miejsce urodzenia
Śrem
Imiona rodziców
Roman - Stanisława z domu Warczyńska
Udział w konspiracji 1939-1944
W konspiracji od lutego 1941 r. w “Żbiku” od września 1941 r. pseudonim “Średzka”. Do konspiracji wciągnięta została przez nauczycielkę historii z konspiracyjnego Gimnazjum i Liceum im. św. Zofii w Warszawie. Zaprzysiężona w mieszkaniu Jezierskiej na Pl. Napoleona, przysięgę odbierał Jerzy Bogdanowicz “Hercuń”. Łączniczka, kolporterka prasy podziemnej, transportowała broń, brała udział w akcjach zwiadowczych i akcji “N” w 2 Harc. Bat. Art. Plot. "Żbik". Brała udział w akcjach śledzenia trybu życia różnych Niemców, którzy mieli być zgładzeni przez żołnierzy podziemia za wielkie bestialstwo wobec Polaków, w obserwacji karetki więziennej jadącej z Pawiaka na Szucha (w różnych punktach miasta). Brała udział w obstawie zamachu na Niemca zamieszkałego w domu róg Al. Jerozolimskich i Lindleya.
Miejsce koncentracji na godzinę „W”
ul. Chmielna 61.
Oddział
Armia Krajowa - IV zgrupowanie "Gurt" - 2. Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik"
Szlak bojowy
Śródmieście Północ
Awanse
Podczas Powstania awansowana do stopnia plutonowego.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu
Jej siostra Irena "Modrzewska" była żołnierzem tej samej jednostki
Losy po Powstaniu
Niewola niemiecka - jeniec stalagu 344 Lamsdorf, następnie w Stalagu IV B Mühlberg, Stalagu IV-E Altenburg oraz VI-C Oberlangen. Wyzwolona 12 kwietnia 1945 r. przez 1 Dyw. Panc. gen. Maczka, plut. w WAAF.
Numer jeniecki
106836
Losy po wojnie
Powróciła do kraju. Ukończyła Studia Farmaceutyczne we Wrocławiu. Mieszkanka Sieradza, farmaceuta w tamtejszej aptece. Aktywnie uczestniczyła w życiu miasta .
Nazwisko po mężu
Halina Kolińska.
Losy rodziny
W czasie okupacji - w czerwcu 1940 r. Niemcy wywieźli całą rodzinę do Generalnego Gubernatorstwa. Wojnę przeżyła w Warszawie.
Informacje dodatkowe
Wg danych PCK pracowała jako pomocnik przy montażu w Bordnetz Vorm (?)
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram