Pseudonim:
"Średzka"
Data urodzenia:
1924-02-23
Data śmierci:
-
Funkcja:
dowódca łączniczek
Stopień:
plutonowy
Miejsce urodzenia:
Śrem
Imiona rodziców:
Roman - Stanisława z domu Warczyńska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od lutego 1941 r. w “Żbiku” od września 1941 r. pseudonim “Średzka”. Do konspiracji wciągnięta została przez nauczycielkę historii z konspiracyjnego Gimnazjum i Liceum im. św. Zofii w Warszawie. Zaprzysiężona w mieszkaniu Jezierskiej na Pl. Napoleona, przysięgę odbierał Jerzy Bogdanowicz “Hercuń”. Łączniczka, kolporterka prasy podziemnej, transportowała broń, brała udział w akcjach zwiadowczych i akcji “N” w 2 Harc. Bat. Art. Plot. "Żbik". Brała udział w akcjach śledzenia trybu życia różnych Niemców, którzy mieli być zgładzeni przez żołnierzy podziemia za wielkie bestialstwo wobec Polaków, w obserwacji karetki więziennej jadącej z Pawiaka na Szucha (w różnych punktach miasta). Brała udział w obstawie zamachu na Niemca zamieszkałego w domu róg Al. Jerozolimskich i Lindleya.
Miejsce koncentracji na godzinę „W”:
ul. Chmielna 61.
Oddział:
Armia Krajowa - IV zgrupowanie "Gurt" - 2. Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Awanse:
Podczas Powstania awansowana do stopnia plutonowego.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jej siostra Irena "Modrzewska" była żołnierzem tej samej jednostki
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec stalagu 344 Lamsdorf, następnie w Stalagu IV B Mühlberg, Stalagu IV-E Altenburg oraz VI-C Oberlangen. Wyzwolona 12 kwietnia 1945 r. przez 1 Dyw. Panc. gen. Maczka, plut. w WAAF.
Numer jeniecki:
106836
Losy po wojnie:
Powróciła do kraju. Ukończyła Studia Farmaceutyczne we Wrocławiu. Mieszkanka Sieradza, farmaceuta w tamtejszej aptece. Aktywnie uczestniczyła w życiu miasta .
Nazwisko po mężu:
Halina Kolińska.
Losy rodziny:
W czasie okupacji - w czerwcu 1940 r. Niemcy wywieźli całą rodzinę do Generalnego Gubernatorstwa. Wojnę przeżyła w Warszawie.
Informacje dodatkowe:
Wg danych PCK pracowała jako pomocnik przy montażu w Bordnetz Vorm (?)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Halina Loga w roku 1942. Zbiory Archiwum 2. Harcerskiej  Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik"

Halina Loga w roku 1942. Zbiory Archiwum 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik"

Fotografia z Powstania Warszawskiego autorstwa Joachima Joachimczyka ps. "Joachim".  Śródmieście Północne. Grupa sanitariuszek i łączniczek z plutonu 569 -  2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" na podwórzu kamienicy Chmielna 57. Na zdjęciu od lewej: NN, sanit. Krystyna Kamać "Szafrańska", sanit. Jadwiga Mundkowska "Dina Pękałówna",  łączn. Irena Loga "Modrzewska", łączn. Halina Loga "Średzka", łączn. Maria Sturgólewska "Poręba",sanit. Stanisława Gawlik "Stenia". Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/2109

Fotografia z Powstania Warszawskiego autorstwa Joachima Joachimczyka ps. "Joachim". Śródmieście Północne. Grupa sanitariuszek i łączniczek z plutonu 569 - 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" na podwórzu kamienicy Chmielna 57. Na zdjęciu od lewej: NN, sanit. Krystyna Kamać "Szafrańska", sanit. Jadwiga Mundkowska "Dina Pękałówna", łączn. Irena Loga "Modrzewska", łączn. Halina Loga "Średzka", łączn. Maria Sturgólewska "Poręba",sanit. Stanisława Gawlik "Stenia". Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/2109

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Ze zbiorów Haliny Kolińskiej / Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Ze zbiorów Haliny Kolińskiej / Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Portfelik wykonany przez obozowe koleżankii i ofiarowany Halinie Loga.Ze zbiorów Haliny Kolińskiej / Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Portfelik wykonany przez obozowe koleżankii i ofiarowany Halinie Loga.Ze zbiorów Haliny Kolińskiej / Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Nasz newsletter