Pseudonim:
"Zośka"
Data urodzenia:
1928-01-29
Data śmierci:
2003-04-23
Funkcja:
łączniczka - sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Maria Matysiak
Nazwisko po mężu:
Grabowska
Pseudonimy:
"Zośka", "Mała Halinka"
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49" - przydzielona do Szpitala Jana Bożego; następnie w plutonie por. "Jędrasa".
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Czerniaków - kanały - Mokotów - kanały - Śródmieście
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji w niewoli niemieckiej. Przez Ożarów wywieziona do Stalagu 344 Lamsdorf, potem w Stalagu IV B Mühlberg, Stalagu IV E Altenburg, następnie w Stalagu VI C Oberlangen - obóz wyzwolony 12.04.1945 r. przez kombinowany patrol 3. szwadronu 10. Pułku Strzelców Konnych 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.
Numer jeniecki:
106988
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu z niewoli pełniła w stopniu kaprala służbę w WAAF - (Women's Auxiliary Air Force - Żeńska Służba Pomocnicza przy Lotnictwie Królewskim Wielkiej Brytanii - RAF), następnie we Włoszech (Trani-Barleta) wstąpiła do Polskiego Gimnazjum. Wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie przebywała cztery lata. Wyszła za mąż za powstańca Jerzego Grabowskiego ps. "Jur". Razem z mężem wyjechała do USA i zamieszkała w stanie Ohio.
Odznaczenia:
Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939-1945, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter