Pseudonim:
"Chmurka"
Data urodzenia:
1921-11-27
Data śmierci:
1985-02-22
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Stanisława z domu Kozera
Nazwisko panieńskie:
Zielińska
Nazwisko po mężu:
Stykowska
Wykształcenie:
Uczennica Gimnazjum im. Taniewskiej w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1940 w Polskiej Organizacji Zbrojnej (POZ). Początkowo pełniła funkcję łączniczki-kolporterki w zgrupowaniu por. "Wita" (Stanisław Lubański), które następnie weszło w skład 2 Rejonu III Obwodu "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Przeniesiona do pracy w charakterze łączniczki do Sztabu Rejonu pełniła funkcję dowódcy sekcji łączników utrzymując łączność z dowódcami zgrupowań oraz bezpośrednio z 4. Rejon "Reguła" I Obwodu "Radwan" (Śródmieście) dowodzonym przez płk. "Zagończyka" (Stanisław Steczkowski). W tym okresie jej bezpośrednim przełożonym był ppor. "Mir" (Mieczysław Romanik). Halina Zielińska -Stykowska pełniła także funkcję głównej kolporterki, gdyż w mieszkaniu jej rodziców przy Placu Kazimierza Wielkiego 7 mieścił się obsługiwany przez nią punkt rozdzielczy prasy podziemnej dla pododdziałów 2. Rejonu III Obwodu
Oddział:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon (Koło - cmentarze), następnie zgrupowanie kpt. "Hala". W czasie Powstania Warszawskiego pełniła funkcję dowódcy sekcji łączników w sztabie kpt. "Hala" (Wacław Stykowski) oraz funkcję telefonistki. Szefem sztabu był kpt. "Mat"
Szlak bojowy:
Wola - Śródmieście Północ
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu brał także udział jej ojciec Stanisław Zieliński ps. „Groźny” oraz brat Kazimierz (poległ we wrześniu 1944 r.)
Losy po Powstaniu:
Wyszła z miasta z ludnością cywilną dn 6.10.1944
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu Warszawy powróciła w marcu 1945 roku do pracy w Izbie Rzemieślniczej, w której pracowała do początku 1946 roku. W marcu tego roku przeniesiona służbowo do Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu. W 1948 roku powróciła do Warszawy. Rozpoczęła pracę w Ogólnopolskiej Spółdzielni Inwalidów. Od marca 1959 roku pracowała w Spółdzielni Estetyka. W 1975 roku przeszła na emeryturę.
Odznaczenia:
Medal Wojska po raz 1, 2, 3 i 4, Krzyż Armii Krajowej.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
W 1941 r. wyszła za mąż za kpt. Wacława Stykowskiego ps. „Hal” - w Powstaniu dowódcę 2. Rejonu, III Obwodu „Waligóra” (Wola) Warszawskiego Okręgu AK, pełniącego od 9 sierpnia 1944 r. (po zranieniu mjr. "Waligóry" ) obowiązki komendanta III Obwodu Wola. Stopień wg. bazy danych MPW - stopień, stopień podany przez Halinę Stykowską w deklaracji członkowskiej ZBoWiD - plutonowy.
Źródła:
MPW
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Halina Zielińska - Stykowska ps. "Chmurka", 1944 rok. Zdjęcie z archiwum rodzinnego syna, Jacka Stykowskiego.

Halina Zielińska - Stykowska ps. "Chmurka", 1944 rok. Zdjęcie z archiwum rodzinnego syna, Jacka Stykowskiego.

Z archiwum rodzinnego syna, Jacka Stykowskiego.

Z archiwum rodzinnego syna, Jacka Stykowskiego.

Z archiwum rodzinnego syna, Jacka Stykowskiego.

Z archiwum rodzinnego syna, Jacka Stykowskiego.

Z archiwum rodzinnego syna, Jacka Stykowskiego.

Z archiwum rodzinnego syna, Jacka Stykowskiego.

Nasz newsletter