Pseudonim:
"Kalina"
Data urodzenia:
1923-01-09
Data śmierci:
1944-09-05
Funkcja:
łączniczka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 129 Miejsce: 58
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Wiktor - Aniela
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Dnia 1 sierpnia 1944 roku zgłosiła się jako ochotniczka na punkt zborny przy ul. Sapieżyńskiej 7, zaprzysiężona i wcielona do 3. kompanii "Wkra" Batalionu im. W. Łukasińskiego.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Łukasiński" - ochotniczka
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Jej młodsza siostra Irena Szner (po mężu Piotrowska) była sanitariuszką i łączniczką w tym samym oddziale. Po Powstaniu znalazła się w niewoli niemieckiej w Stalagu VI C w Oberlangen.
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ. Pełniła służbę jako łączniczka na barykadach: ul. Długa przy ul. Freta, ul. Długa przy ul. Kilińskiego, ul. Freta przy ul. Franciszkańskiej i innych - donosząc żywność znajdującym się tam żołnierzom oraz udzielając pomocy rannym.
Odniesione rany:
Śmiertelnie ranna w skroń po przejściu kanałami ze Starego Miasta dn. 2.09.1944 na ul. Sienkiewicza róg ul. Marszałkowskiej (w rejonie Placu Napoleona) w drodze do punktu przy ul. Marszałkowskiej 125. Umieszczona w szpitalu przy ul. Moniuszki.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarła w szpitalu powstańczym przy ul. Mokotowskiej 55, gdzie ewakuowany został szpital z ul. Moniuszki - na skutek ciężkich ran odniesionych 2.09.1944
Źródła:
MPW, archiwum rodzinne - relacja siostry, Ireny Szner z Chemnitz z grudnia 1944 - skan w zbiorach MPW.
Publikacje:
Benedykt Ziółkowski: Batalion Armii Krajowej "Łukasiński"Warszawa: Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk.
Halina Szner Pseudonim: "Kalina" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Halina Szner "Kalina" (1923-1944). Fot. z archiwum rodzinnego Andrzeja Piotrowskiego.

Halina Szner "Kalina" (1923-1944). Fot. z archiwum rodzinnego Andrzeja Piotrowskiego.

Nasz newsletter