Pseudonim:
"Ala"
Data urodzenia:
1927-01-31
Data śmierci:
2011-08-29
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Emilia z domu Radzio
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 15 kwietnia 1942 r. Wprowadzona przez por. "Jaskólskiego (Henryk Czerwiec) i por. "Lota" (Edward Redel) z przydziałem III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon (Czyste - Babice) - 1. kompania - plutony 307 i 308 A. W latach okupacji była łączniczką, kolporterką prasy podziemnej i słuchaczką konspiracyjnego kursu pielęgniarek. Praktyki odbywała w Szpitalu im. Karola i Marii przy ul. Leszno 136.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Młynarska
Oddział:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon (Czyste - Babice) - 1. kompania - pluton 307, następnie Grupa "Kampinos" - sanitariat - Szpital Polowy w Krogulcu.
Szlak bojowy:
Wola - Kampinos - Jaktorów. Godzina "W” zastała ją na ul. Młynarskiej, niedaleko Szpitala Karola i Marii, udała się na Koło, gdzie otrzymała rozkaz, aby przejść z torbą sanitarną do Boernerowa. Tam zatrzymała się w mieszkaniu Marii Suskiej. W tym czasie, razem z miejscowym księdzem zbierała zabitych powstańców w okolicy radiostacji i chowała ich. Następnie otrzymała rozkaz przeprowadzenia do Puszczy Kampinoskiej grupy osób, m.in Ireny Olszewskiej "Marysiowej”, braci bliźniaków Stanisława i Wacława Skrętowskich. Omijając lotnisko w Babicach doszli do Zakładu Ociemniałych w Laskach, gdzie czekali na p. Wieczorka. Kiedy ten nie zjawił się, "Ala" nawiązała łączność z "Sową” i grupa dostała łącznika, który przeprowadził ich do dowództwa Grupy "Kampinos" we wsi Wiersze. Tam "Ala" dostała przydział jako pielęgniarka szpitala polowego we wsi Krogulec. Bezpośrednim jej przełożonym był Antoni Banis doktor "Kleszczyk”. Następnie z dr. "Kleszczykiem" brała udział w ewakuacji szpitala z Krogulca, organizowała punkty sanitarne i umieszczała w nich ciężko rannych partyzantów. Przed akcją wojsk niemieckich na Puszczę, została wysłana z ciężko rannymi do majątku Łuszczewo, gdzie zastało ją rozbicie oddziałów powstańczych pod Jaktorowem. Pomagała rannym żołnierzom spod Jaktorowa, których znosiła z pola walki i wynosiła m.in. ze stogów siana, a potem transportowała do szpitala. Następnie brała udział w organizacji szpitala w Pawłowicach - u pana Kuczyńskiego. Tam zastała ją demobilizacja (październik - listopad 1944 r.).
Losy po Powstaniu:
Po demobilizacji ukrywała się w okolicznych wioskach niedaleko Warszawy oraz u rodziny w Rembertowie.
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu wróciła do Warszawy, zamieszkała na ul. Mickiewicza, razem z odnalezionym w obozie w Pruszkowie ojcem Władysławem i matką Emilią.
Nazwisko po mężu:
Michalska
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Miejsce śmierci:
Przasnysz, pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Makowie Mazowieckim.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/8649/16
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

sanit. Halina Emilia Wojtkowska "Ala" (1927-2011). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/8649/16

sanit. Halina Emilia Wojtkowska "Ala" (1927-2011). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/8649/16

Nasz newsletter