Pseudonim:
"Helena II"
Data urodzenia:
1918-12-15
Data śmierci:
2013-07-03
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy
Numer legitymacji AK:
710 / 1.057
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Wykształcenie:
Uczyła się w Dworku Cisowym, szkole prowadzonej przez Związek Harcerstwa Polskiego w Sromowcach Wyżnych przez druhnę Olgę Drahonowską-Małkowską. Później uczęszczała do gimnazjum Szachtmejerowej w Warszawie. Maturę uzyskała w gimnazjum sanatoryjnym im. Św. Teresy w Rabce-Zdroju w 1937 roku. W 1938 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Filozoficzno-Humanistycznym.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - Podobwód "Sławbor" - batalion "Iwo"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
224219
Losy po wojnie:
Powróciła na studia na Wydziale Filozoficzno-Humanistycznym UW ( w roku 1945), które ukończyła w 1950 r. z tytułem magistra psychologii. W latach 1948 - 1951 pracowała w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W latach 1954-1966 pracowała pod kierunkiem docent Izabeli Bielickiej na oddziale noworodkowym dla dzieci z opóźnieniami rozwojowymi. Na kierunku pedagogika na Wydziale Psychologiczno-Pedagogicznym UW uzyskała doktorat z nauk humanistycznych. W 1973 roku habilitowała się na Wydziale Psychologii UW
Informacje dodatkowe:
Wnuczka Władysława Olechnowicza, polskiego lekarza psychiatry, antropologa, etnografa, archeologa, założyciela pierwszej w Lublinie prywatnej lecznicy dla umysłowo chorych.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter