Pseudonim:
"Tola"
Data urodzenia:
1919-05-05
Data śmierci:
1944-08-04
Funkcja:
łączniczka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 114 Miejsce: 41
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Romuald - Anna z domu Głowacka
Nazwisko konspiracyjne:
Antonina Marcinkowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1939 roku w Służbie Zwycięstwu Polski. W Warszawie kontynuowała pracę konspiracyjną w komórce kancelaryjno-szyfranckiej "Orkiestra" w Oddziale Łączność KG ZWZ-AK. Instruktorka szyfrów na terenie Generalnej Guberni. Od wiosny 1940 roku rozpoczęła współpracę z szefową Wojskowej Służby Kobiet - Marią Wittek ps. "Mira", której była łączniczką.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami
Publikacje:
Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945: poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej / oprac. Hanna Michalska; PIW 1988, s. 313, tamże: "wysłana 2 lub 4 sierpnia z Powiśla na Mokotów w celu nawiązania łączności z "Basztą", z tej wyprawy już nie powróciła"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter