Pseudonim:
"Helena"
Data urodzenia:
1917-07-10
Data śmierci:
2015-06-03
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Humniska
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Mokotów - Szpital Elżbietanek, następnie Szpital Polowy ul. Misyjna 1.
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Po zakończeniu Powstania na Mokotowie wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, trafiła do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, skąd została wywieziona do obozu pracy w Sorau (obecnie Żary).
Losy po wojnie:
Po wojnie aż do śmierci mieszkała w Pruszkowie. Za udział w Powstaniu Warszawskim została odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym.
Nazwisko po mężu:
Helena Russyan
Miejsce pochówku:
Cmentarz Parafialny Kościoła pw. św. Kazimierza w Pruszkowie przy ul. Cmentarnej.
Informacje dodatkowe:
W Powstaniu Warszawskim pełniła funkcję sanitariuszki w pułku „Baszta” na Mokotowie, od 20 sierpnia 1944 roku została przydzielona do kompanii „Krawiec” batalionu „Ryś” na Dolnym Mokotowie i pomagała w Szpitalu Elżbietanek i w szpitalu polowym przy ulicy Misyjnej 1.
Publikacje:
„Słownik mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego w Powstaniu Warszawskim”, t. I
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Sanitariuszka Helena Dudek - Russyan (1917-2015)

Sanitariuszka Helena Dudek - Russyan (1917-2015)

Nasz newsletter