Pseudonim:
"Ela"
Data urodzenia:
1926-08-18
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Rogów
Imiona rodziców :
Jan - Marianna
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - WSK (Wojskowa Służba Kobiet)
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Z Pruszkowa wywieziona do obozu koncentracyjnego KL Stutthof, gdzie przebywała do wyzwolenia 9.05.1945 r. Do obozu dostarczona w dn. 29.09.1944 przez Sipo Warszawa jako więzień polityczny.
Numer obozowy w KL Stutthof:
101 958
Losy po wojnie:
Po powrocie do kraju zamieszkała w Skierniewicach
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, Warszawski Krzyż Powstańczy (1982), Krzyż Partyzancki, Krzyż Oświęcimski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznaka Pamiątkowa Akcji „Burza”, Patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Odznaka Pamiątkowa „Syn Pułku"
Nazwisko po wojnie :
Helena Kurek - Majkowska
Źródła:
MPW - baza uczestników PW, archiwum rodzinne córki w tym kopia pisma Muzeum Stutthof w Sztutowie z 1976 r. - podstawa informacji: I - I - 19: wykaz 40-tu łączniczek AK z Powstania Warszawskiego, broszura "Kobiety-Pistolety. Historia 40 łączniczek i sanitariuszek osadzonych 29.09.1944 roku w KL Stutthof"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter