Pseudonim:
"Wrona"
Data urodzenia:
1923-06-18
Data śmierci:
1983-01-29
Funkcja:
łączniczka
Miejsce urodzenia:
Bydgoszcz
Imiona rodziców:
Włodzimierz - Wanda z domu Ratomska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - kompania "Pegaz", od lata 1944 r. - batalion "Parasol" - 1. kompania. Wprowadzona z żoliborskiej grupy PET-u przez brata "Lota" z 1. kompanii (Bronisław Pietraszewicz)
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 1. kompania - I pluton
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Odniesione rany - okoliczności zranienia:
Ciężko ranna ok. 11 września 1944 r. kiedy wraz z ”Zojdą” (Zofia Świeszcz-Łazor) ruszyły na wezwanie, by odkopywać rannych i zasypanych. W wyniku uderzenia kolejnej serii pocisków rakietowych również one zostały zasypane. "Zojdę" osłoniła brama i udało jej się wydostać samej. Przy pomocy dwóch cywilów wydobyła "Wronę" spod gruzów. Helena została przetransportowana do jednej z piwnic na opatrunek.
Losy po wojnie:
Magister sztuki, kierownik pracowni konserwacji zabytków.
Miejsce śmierci:
Warszawa. Pochowana na Wojskowych Powązkach (A 24-11-13).
Informacje dodatkowe:
Siostra dowódcy i głównego wykonawcy w akcji "Kutschera" - d-cy I plutonu kompanii "Agat" - "Pegaz"-"Parasol" - Bronisława Pietraszewicza "Lota". (Zmarł w wyniku ran postrzałowych jamy brzusznej 4 lutego 1944 r. - trzy dni po akcji)
Nazwisko po mężu:
Helena Dubiczyńska
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wanda Pietraszewicz-Dubiczyńska "Wrona"

Wanda Pietraszewicz-Dubiczyńska "Wrona"

Fot. AR MPW

Fot. AR MPW

Nasz newsletter