Pseudonim:
"Nowicka"
Data urodzenia:
1905-07-27
Data śmierci:
1981-12-15
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Żmerynka - Ukraina
Imiona rodziców:
Mikołaj - Karolina
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Śniadeckich 21
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 4. kompania "Watra", w Grupie "Północ" kompania walczyła jako "Osa", następnie II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żubr" - 3. kompania
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Żoliborz
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Córka Barbara Wilczyńska, po wojnie Sekulska (rocznik 1926) była sanitariuszką w tym samym oddziale.
Losy po Powstaniu:
Ranna na Żoliborzu, leczona w szpitalu na Krechowieckiej. Po upadku dzielnicy razem z córką wyszły z miasta z ludnością cywilną (drogą przez dworzec Warszawa Zachodnia, skąd zostały wywiezione do obozu przejściowego w Pruszkowie - Dulag 121. Z Pruszkowa wydostały się dzięki pomocy lekarzy, którzy orzekli, że kobiety nie nadają się do wywózki. Popowstaniową wędrówkę zakończyły w Krakowie, gdzie czekał już ich mąż i ojciec Edward Wilczyński.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
Wraz z córką odbyły rozszerzone szkolenia sanitarne, wykłady i praktyki w Szpitalu Dzieciątka Jezus oraz Szpitalu Maltańskim przy ul. Senatorskiej
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, PCK - kartoteka, nota biograficzna Barbary Wilczyńskiej - Sekulskiej w w Miesięczniku Okregowej Izby Lekarskiej w Warszawie „Puls”
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter