Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1903-01-17
Data śmierci:
1986-02-27
Funkcja:
farmaceuta
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Zofia z domu Pietrzak
Wykształcenie i praca do 1944 r.:
Po ukończeniu Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców m.st. Warszawy studiował na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1925 młodszy i starszy asystent, a od 1933 adiunkt w Zakładzie Farmakognozji i Botaniki Lekarskiej UW. W 1939 uzyskał stopień doktora. W latach okupacji pracował jako farmaceuta w aptekach warszawskich.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Podczas okupacji był wykładowcą botaniki na tajnych kompletach gimnazjalnych.
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - sanitariat - apteka ul. Gdańska 2.
Dzielnica:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, prowadził Składnicę Sanitarną w Milanówku, obsługującą 14 szpitali ewakuowanych z Warszawy. Następnie do 1945 pracował w Częstochowie jako zastępca kierownika szpitalnej apteki i wykładowca na kursach uniwersyteckich.
Losy po wojnie:
Po wojnie współorganizował warszawski Wydział Farmaceutyczny. Od 1946 był kierownikiem Zakładu Botaniki Farmaceutycznej UW. Habilitował się w 1945, od 1947 profesor nadzwyczajny UW. Od powstania Akademii Medycznej związał się z tamtejszą Katedrą Botaniki Farmaceutycznej, w okresie 1957-1960 prodziekan Wydziału Farmaceutycznego. W latach 1947-1966 związany także z Wydziałem Weterynarii SGGW. Był sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego i przewodniczącym jego Oddziału Warszawskiego, członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Botanicznego, członkiem Komisji Nazewnictwa Roślin Uprawianych przy Ogrodzie Botanicznym UW, członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (od 1983), członkiem honorowym Rumuńskiego Towarzystwa Nauk Medycznych. Pełnił funkcję prezesa zarządu, a następnie przewodniczącego rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Profesorów UW. Mieszkał w Warszawie na Sewerynowie. Habilitował się w 1945 na Uniwersytecie Warszawskim, kierownik Zakładu Botaniki Farmaceutycznej, prodziekan Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Warszawie
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Miejsce śmierci:
Warszawa. Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 134, rz. 2, m. 2).
Źródła:
Słownik Biograficzny Polskich Nauk Medycznych XX wieku, tom III zeszyt 2
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter