Henryk Kazimierz Dubielecki

Pseudonim:
"Kazik"
Data urodzenia:
1918-03-03
Data śmierci:
2002-03-20
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Wierzbno
Imiona rodziców:
Zygmunt - Helena
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 r. - ZWZ-AK - Delegatura Rządu na Kraj - odział specjalny „Sztafeta-Podkowa” ( dowódca: kpt. Bolesław Kontrym „Żmudzin”, „Biały")
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 4. kompania
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną - z transportem PCK wyjechał do Krakowa.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Odznaczenia:
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim 0rderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Medalem za Warszawę.
Informacje dodatkowe:
Żołnierz plutonu Ochrony Komendy Głównej - Korpus Bezpieczeństwa Okręgu Warszawskiego (OW KB AK), kompanii „Sztafeta-Podkowa” dowodzonej przez kapitana „Żmudzina” (Bolesław Kontrym), przynależnej do zgrupowania majora „Bartkiewicza”, gdzie otrzymuje pseudonim „Kazik”. Zostaje dołączony do zespołu „Podstolskiego” (Czesław Dąbrowski), do którego obowiązków należało m.in. zdobywanie broni i egzekucja wyroków śmierci na skazanych przez konspiracyjne sądy gestapowcach oraz zdrajcach narodu polskiego. W jego mieszkaniu na ul. Tatrzańskiej 5 zostaje założony magazyn broni. W dniu 1.08.1944 na czas Powstania kompania zostaje zakwaterowana przy ul. Kredytowej. Teren walk „Kazika” i jego kompanii to głównie ul. Królewska na odcinku od Ogrodu Saskiego do Placu Dąbrowskiego. Biorą udział w zdobywaniu „Pasty” przy ul. Zielnej. W pierwszym dniu ich udziałuw toczących się walkach ich ataki są nieskuteczne. Drugiego dnia zdobywają „Pastę”. Do końca powstania udaje im się utrzymać pozycje. Niestety na innych odcinkach walki kompania traci coraz więcej terenu. Coraz bardziej jest odczuwalny brak amunicji i żywności. 20 września 1944 roku d-ca oddziału por. „Murza” - Zbigniew Oleś i „Kazik” otrzymują od kpt. „Żmudzina” zadanie dotarcia kanałami do dowódcy Mokotowa ppłk. „Karola” (Józef Rokicki) i przyniesienia od niego meldunków sytuacyjnych. Do kanału weszli włazem w Alejach Ujazdowskich przy pl. Trzech Krzyży, jednak po paru godzinach trudnego marszu i dojściu do strzeżonego włazu przy al. Szucha zawrócili. Przez następne godziny nie mogli znaleźć drogi, w końcu dotarli do włazu w al. Ujazdowskich. 25 września zameldowali się u płk. Karola”, gdzie otrzymali wiadomość o kapitulacji Mokotowa. Zdecydowali się na powrót do Śródmieścia. Informacja o kapitulacji Mokotowa została złożona w sztabie płk. „Sławbora” z prośbą o przesłanie jej do kpt. Żmudzina”
Źródła:
"Porucznik Henryk Dubielecki - Żołnierz Armii Krajowej. Wspomnienia - Migawki - Refleksje" (wspomnienia z 2000 r.)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Henryk Dubielecki "Kazik". Fot. z archiwum Teresy Chądzyńskiej

Henryk Dubielecki "Kazik". Fot. z archiwum Teresy Chądzyńskiej

Nasz newsletter