Henryk Józef Jaszczewski

Pseudonim:
"Henryk"
Data urodzenia:
1921-08-26
Data śmierci:
2013-10-17
Funkcja:
-
Stopień:
szwoleżer
Miejsce urodzenia:
Poznań
Imiona rodziców:
Rajmund - Janina
Pseudonimy:
"Henryk", "Aniołek"
Udział w konspiracji 1939-1944:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. pułk szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - dywizjon 1. pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, następnie w plutonie 686 batalionu "Oaza"
Szlak bojowy:
Sadyba - Mokotów
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - trafił do przejściowego obozu jenieckiego w Ożarowie, następnie wywieziony do Niemiec (Stalag X-B Sandbostel)
Numer jeniecki:
222643
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy
Losy po wojnie:
Architekt, urbanista, artysta, członek ZPAP i SARPPo wojnie studiował architekturę w Brukseli, w szkole wyższej La Cambre. Od 1953 r. członek Sekcji J - Autorów Dzieł Plastycznych Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, żeglarz, autor projektów płaskodennych łodzi żaglowych "Mak".
Miejsce pochówku:
Pochowany 23.10.2013 r. na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
Informacje dodatkowe:
Jego rodzina pochodziła z Kijowa. Ojciec, prawnik, żołnierz-ochotnik 1. Pułku Szwoleżerów w wojnie 1920 roku. Henryk dzieciństwo spędził w Starołęce pod Poznaniem, dokąd przeniosła się cała rodzina. Uczył się w szkole z internatem w Rydzynie, gdzie uczyli się synowie dyplomatów i wysokich urzędników państwowych. Okupację spędził w Warszawie. Student tajnej architektury - oficjalnie uczestnik kursów rysunku technicznego, na których to kursach wykładali profesorowie Politechniki Warszawskiej. Jeszcze w czasie wojny jako wyróżniający się student rozpoczął pracę w prowadzonej przez wybitnych architektów Skibniewskiego, Marczewskiego i Rychłowskiego zakonspirowanej Pracowni Architektoniczno-Urbanistycznej, która prowadziła studia nad budownictwem mieszkaniowym i opracowywała ogólną koncepcję planu ogólnego Warszawy.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter