Pseudonim:
"Henryk"
Data urodzenia:
1917-02-07
Data śmierci:
1947-09-14
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Brzezinki koło Nawarzyc
Imiona rodziców:
Józef - Apolonia z domu Szumilas
Wykształcenie i działalnośc do 1939 r.:
Po skończeniu czwartej klasy szkoły powszechnej kontynuował naukę w Męskim Gimnazjum im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej i po maturze, w 1937 rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej. Po I roku studiów odbywał praktykę w Elektrowni Pruszków. Był członkiem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół”. Był harcerzem, uczestniczył w międzynarodowym Jamboree w Wielkiej Brytanii oraz w Jubileuszowym Zlocie ZHP w Spale. Należał do Stowarzyszenia YMCA.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od marca 1941 roku - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - V zgrupowanie "Siekiera" - 4. kompania - instruktor wyszkolenia wojskowego
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - Podobwód "Sławbor" (Śródmieście-Południe) - odcinek wschodni "Bogumił" - batalion "Miłosz" - 3. kompania.
Odniesione rany:
Ranny w prawy staw łokciowy w czasie obrony gmachu YMCA.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Oflagu X C Lübeck.
Numer jeniecki:
47556
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu przez Anglików został, poprzez Czerwony Krzyż sprowadzony z Lubeki do Danii przez swoją ciotkę Marię Jansen primo voto Szymborską z Kowalskich. Zamieszkał w 1946 roku w domu ciotki w Taastrup. Pracował w szkole, jako nauczyciel języka polskiego i angielskiego. Miał sztywną prawą rękę na skutek odniesionej rany, która była źle zaleczona i odnowiła się.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarł na serce w Taastrup (Dania); pochowany na miejscowym cmentarzu.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Henryk Kowalski - Lubeka 1946 r.

Henryk Kowalski - Lubeka 1946 r.

Nasz newsletter