Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1912-03-25
Data śmierci:
1944-08-24
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 114 Miejsce: 33
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Grodzisk Mazowiecki
Praca zawodowa do 1944 r.:
Zawodowy krawiec. Przed wojną i w czasie okupacji niemieckiej prowadził Zakład Krawiectwa Męskiego w Warszawie przy ul. Złotej 55 m. 35, gdzie również mieszkał z rodziną.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W latach okupacji prawdopodobnie brał udział w organizowaniu ucieczek chorych na tyfus więźniów politycznych i żołnierzy AK ze Szpitala Zakaźnego św. Stanisława przy ul. Wolskiej 37, przywożonych tam przez Niemców z Pawiaka. Akcję na terenie szpitala przygotowywali jego znajomi: Jan Skoczek "Wąsik", intendent, jego żona Wanda, ps. "Baśka" (żołnierze IV zgrupowania AK "Gurt") i inni pracownicy szpitala.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Złota 55 m.35
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - przydział nieznany.
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w rejonie ul. Kilińskiego. Pochowany został na podwórzu domów przy ul. Kilińskiego 1-3. W czasie ekshumacji w 1945 r. przy zwłokach znaleziono butelkę z kartką o treści: "kapr. Kuflewicz Henryk, ur. 25.3.1912, zginął 24.8.1944". Po wtórnej ekshumacji dokonanej w Ogrodzie Krasińskich, w 1947 r. został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze C 10-7-13.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy (pośmiertnie - 26.11.1990).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Henryk Kuflewicz

Henryk Kuflewicz

Powstańczy cmentarz na podwórzu domów Kilińskiego 1 - 3. Fot. ppor. "Wiesław" (Wiesław Chrzanowski) - kompania "Anna" - batalion "Gustaw", zbiory MPW.

Powstańczy cmentarz na podwórzu domów Kilińskiego 1 - 3. Fot. ppor. "Wiesław" (Wiesław Chrzanowski) - kompania "Anna" - batalion "Gustaw", zbiory MPW.

Nasz newsletter