Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1912-02-07
Data śmierci:
2007-06-26
Funkcja:
-
Stopień:
sierżant - st. sierżant
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Leon - Eugenia z domu Ekiert
Wykształcenie i działalność przed wojną :
W 1930 roku ukończył 3-letnią Szkołę Handlową Polskiej Macierzy Szkolnej (PMS) w Ciechanowie. Od czerwca 1930 roku do czerwca 1937 pracował w Spółdzielni Mleczarskiej w Ciechanowie, a następnie w okresie od VII 1937 do XIII 1938 w Spółdzielczej Przetwórni Mięsnej w Wołkowysku w ówczesnym województwie białostockim (II RP). Od stycznia 1939 roku do 2.09.1939 zatrudniony był w Pomorskiej Bekonarni w Kościerzynie.
Okres okupacji niemieckiej:
W czasie wojny zamieszkał w Warszawie, gdzie pracował jako księgowy w stolarni "A. Wrona", "Hurtowni owoców i warzyw J. Warzycki" oraz prowadził własny sklep przy ul. Czerniakowskiej 142.
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Ochotnik, dołączył 1 sierpnia 1944 r. zgłaszając się do dowództwa w Hotelu Polskim przy ul. Długiej 29.
Oddział :
Armia Krajowa - Grupa „Północ” - zgrupowanie „Sienkiewicz”, następnie odcinek „Kuba - ”Sosna„. Początkowo skierowany z ul. Długiej 29 (Hotel Polski) do kwatermistrzostwa mieszczącego się w pomieszczeniach Rady Głównej Opiekuńczej przy ul. Długiej, a po spaleniu budynku, przeniesiony został na ul. Barokową i Miodową róg Długiej do oddziałów wchodzących w skład zgrupowania ”Sienkiewicz„ mjr. Olgierda Ostkiewicza-Rudnickiego ”Sienkiewicza" na południowo-zachodnim odcinku obrony Starego Miasta. Miał kontakt z płk. Sewerynem, ale w wykonywaniu zdań podlegał bezpośrednio pod por. Jana Sochę. Po przejściu kanałami do Śródmieścia (właz przy ul. Wareckiej) obowiązki kwatermistrzowskie związane z aprowizacją wykonywał aż do dnia kapitulacji.
Szlak bojowy :
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei - 15. pułk piechoty AK "Wilków"
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - po zdaniu broni na Placu Kercelego został skierowany w kolumnie jeńców do obozu przejściowego w Ożarowie, a następnie wywieziony do Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola). Z Łambinowic przeniesiony do Sorau (Żary), następnie osadzony w Stalagu III A Luckenwalde, skąd przeniesiony został do Stalagu III B Fürstenberg. Wyzwolony został w ostatnich dniach kwietnia 1945 r.
Numer jeniecki:
104725
Losy po wojnie:
Z niewoli powrócił do kraju 24 maja 1945 roku. Do przejścia na emeryturę w 1977 roku pracował m. in. w Państwowym Przedsiębiorstwie Traktorów i Maszyn Rolniczych w Łodzi, Domu Towarowym Portomarc (?) w Gdyni, w Dyrekcji Państwowej Komunikacji Samochodowej (PKS) w Warszawie, a od 1946 roku w Centrali Państwowego Banku Rolnego w Warszawie. Członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Mieszkał w Warszawie.
Odznaczenia:
Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi (1959,1965), Medal 40-lecia PRL, Odznaka honorowa „Zasłużony dla bankowości PRL” , 1987 (resortowe odznaczenie cywilne z okresu PRL), Odznaka Za Zasługi dla Województwa Ciechanowskiego (1987)
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wawrzyszewski, kwatera 4A, rząd 1, grób 29
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki Personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Lenczewski Henryk, Polski Czerwony Krzyż - wyciąg z dokumentów, Urząd ds Kombatantów i Osób Represjonowanych, zaliczony okres służby: Powstanie Warszawskie oraz pobyt w obozach jenieckich do maja 1945, łącznie 9 miesięcy. Weryfikacja w 1993 roku zatwierdzona przez Związek Żołnierzy NSZ Okręg Stołeczny - Warszawa, pod dokumentem podpis Prezesa Związku Stanisława Borodzicza, życiorys (1993), zaświadczenie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu z dn. 21.07.1993, archiwum rodzinne. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego w sierpniu 2021 r.
Uwagi :
W życiorysie jako miejsce, w którym zastało go wyzwolenie w dwóch różnych fragmentach tekstu podane zostały dwa różne obozy jenieckie - Stalag XI A Altengrabow i Stalag III A Luckenwalde. Transport z 200 jeńcami wojennymi – żołnierzami Armii Krajowej i uczestnikami Powstania Warszawskiego przybył ze Stalagu III A Luckenwalde do Stalagu III B Fürstenberg 4 grudnia 1944 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Henryk Lenczewski - przedwojenna fotografia portretowa, na rewersie data 27.11.1935.  Fot. ze zbiorów rodzinnych

Henryk Lenczewski - przedwojenna fotografia portretowa, na rewersie data 27.11.1935. Fot. ze zbiorów rodzinnych

 Fot. ze zbiorów rodzinnych

Fot. ze zbiorów rodzinnych

Henryk Lenczewski - fotografia portretowa wykonana w okresie okupacji niemieckiej, Warszawa, 1941 rok. Fot. ze zbiorów rodzinnych

Henryk Lenczewski - fotografia portretowa wykonana w okresie okupacji niemieckiej, Warszawa, 1941 rok. Fot. ze zbiorów rodzinnych

Fotografia legitymacyjna - zaświadczenie UdsKiOR. Ze zbiorów rodzinnych

Fotografia legitymacyjna - zaświadczenie UdsKiOR. Ze zbiorów rodzinnych

PCK - wyciąg z dokumentów. Ze zbiorów rodzinnych

PCK - wyciąg z dokumentów. Ze zbiorów rodzinnych

Pismo Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Ze zbiorów rodzinnych

Pismo Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Ze zbiorów rodzinnych

Zaświadczenie UdsKiOR. Ze zbiorów rodzinnych

Zaświadczenie UdsKiOR. Ze zbiorów rodzinnych

Zaświadczenie UdsKiOR. Ze zbiorów rodzinnych

Zaświadczenie UdsKiOR. Ze zbiorów rodzinnych

Nasz newsletter