Pseudonim:
"Bakcyl"
Data urodzenia:
1894-11-11
Data śmierci:
1969-04-19
Funkcja:
szef sanitarny Okręgu
Stopień:
dr medycyny major - podpułkownik (09.1944)
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Franciszek - Jadwiga z domu Sicińska
Przebieg służby wojskowej do 1939 r.:
W 1918 r. jako ochotnik wstąpił do 21. Pułku Piechoty Wojska Polskiego
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. szef sanitariatu 8. Dywizji Piechoty, następnie w Grupie Operacyjnej gen. Wiktora Thommée, potem szef sanitariatu Twierdzy Modlin.
Pseudonimy:
"Szymbor", "Bakcyl"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 roku - lekarz w sanitariacie Związku Walki Zbrojnej, następnie Armii Krajowej. W 1942 roku, po aresztowaniu płk. lek. Czesława Jaworskiego ps. "Sas” objął obowiązki szefa sanitarnego Okręgu Warszawskiego pod pseudonimem „Bakcyl”. Organizował konspiracyjną służbę zdrowia, umieszczał w warszawskich szpitalach rannych uczestników akcji zbrojnych, tworzył punkty opatrunkowe w różnych rejonach miasta, gromadził lekarstwa i materiały sanitarne. Skupił w sanitariacie około 600 zaprzysiężonych lekarzy i farmaceutów.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Felińskiego 4
Oddział:
"Bakcyl" Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - szef sanitarny
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ. Jego stanowisko operacyjne znajdowało się u boku dowódcy Powstania płk. Antoniego Chruściela "Montera” w Hotelu Victoria przy ul. Jasnej, następnie w budynku PKO (Świętokrzyska - Jasna). 4 września 1944 r. po bombardowaniu PKO zarządził ewakuację szpitala, dzięki sprawnej organizacji uratowano wiele wyposażenia, leków i środków opatrunkowych. Za postawę w czasie Powstania awansowany do stopnia podpułkownika.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Szef sanitarny Zarządu Głównego PCK, pracował także w przemysłowej służbie zdrowia.
Miejsce śmierci:
Warszawa, pochowany na Wojskowych Powązkach (kwatera 18B-2-27).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter