Pseudonim:
"Kowal"
Data urodzenia:
1908-06-07
Data śmierci:
1982-06-07
Funkcja:
-
Stopień:
major
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Feliksa
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 - Delegatura Rządu na Kraj - Państwowy Korpus Bezpieczeństwa (PKB) m.st. Warszawy - Wydział administracyjny.
Oddział:
Delegatura Rządu na Kraj - Państwowy Korpus Bezpieczeństwa (PKB) m.st. Warszawy
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Po wojnie został członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, opozycyjnego wobec linii politycznej partii komunistycznej. W styczniowych wyborach w 1947 (sfałszowanych przez promoskiewskie partie) kandydował na posła do Sejmu Ustawodawczego w Okręgu nr 1 Warszawa-Miasto z listy nr 4 mikołajczykowskiego PSL. W 1949 aresztowany, torturowany i maltretowany na przesłuchaniach przez UB, skazany przez komunistyczny sąd (głośny proces E. Kraka i K. Moczarskiego) na 12 lat więzienia za działalność AK-owską i opozycyjną (prokurator żądał kary dożywotnego więzienia). Więziony na ul. Rakowieckiej w Warszawie do 1956. Po zwolnieniu z więzienia został zrehabilitowany. Podjął pracę w paxowskim INCO, w którym pracował do emerytury na stanowisku zastępcy dyrektora Biura Nadzoru Gospodarczego ZZG. Działacz i członek zarządu Klubu Sportowego "Maraton".
Miejsce śmierci:
Warszawa
Źródła:
"Kampania wyborcza i wybory do Sejmu Ustawodawczego 19 stycznia 1947". Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 1999 r. "Widziane z ławy obrończej"- Aniela Steinsbergowa, Instytut Literacki, Paryż 1977 str. 60-61, 70.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter