Pseudonim:
"Pąk"
Data urodzenia:
1922-07-13
Data śmierci:
1998-06-09
Funkcja:
dowódca drużyny
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Antoni - Rozalia z domu Morawska
Wykształcenie do 1944 r.:
Do wybuchu wojny był uczniem Gimnazjum im. Płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie na Pradze.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. jako elew Przysposobienia Wojskowego wszedł w skład Stołecznego Batalionu PW dowodzonego przez mjr. Jana Gorazdowskiego. Wraz z batalionem skierowany na wschód, w dniu wkroczenia wojsk sowieckich (17.09.1939) oddział znajdował się w Sarnach, skąd rozpoczął odwrót docierając do Włodawy nad Bugiem, gdzie został włączony do składu Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga. Chrzest bojowy elew Pakuła przeszedł w bitwie pod Kockiem, gdzie został ciężko ranny i przez kila tygodni przebywał w szpitalu.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od grudnia 1939 r. - żołnierz Związku Walki Zbrojnej. Przeszkolony na kursie sapersko-minerskim w oddziale kpt. "Chwackiego" (Józef Pszenny - późniejszy twórca i dowódca Batalionu Saperów Praskich). Uczestniczył w szkoleniu i akcjach dywersyjnych, w tym w akcji "Wieniec" (7/8.10.1942). Ukończył Zastępczy Kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty po czym został skierowany do oddziałów Dywersji Bojowej VII Obwodu "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2. Rejon "Celków" (Marki).
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej
Szlak bojowy:
Praga
Losy po Powstaniu:
Wcielony do Ludowego Wojska Polskiego, dowodził plutonem w Samodzielnej Zmotoryzowanej Kompanii Zwiadowców.
Losy po wojnie:
Aresztowany za przynależność do AK i skazany na 8 lat więzienia. Zwolniony w 1948 r. rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej, a po ich ukończeniu jako inżynier pracował w budownictwie drogowym i kolejowym. Zaangażowany w działalność społeczną; był członkiem Zarządu, wiceprzewodniczącym i przewodniczącym Środowiska Żołnierzy SGO "Polesie", w 1990 współorganizował Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kraju.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter