Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1869-10-08
Data śmierci:
1944-11-19
Funkcja:
lekarz
Numer legitymacji PCK:
3246
Miejsce urodzenia:
Bohorodczany
Działalność do 1939 r.:
Lekarz-epidemiolog. Mieszkał i pracował we Lwowie. W 1923 r., jako wdowiec, ożenił się z Marią Szulisławską, z którą miał dwoje dzieci: Krzysztofa (1923-1944) i Małgorzatę Marię Palester-Chlebowczyk (1929-2011). W latach 30. pp Palestrowie przenieśli się ze Lwowa do Warszawy, gdzie dr Palester rozpoczął pracę w Ministerstwie Zdrowia, jako naczelnik Wydziału do Walki z Epidemiami
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Łowicka 53 m. 8
Powstanie Warszawskie :
Szpital PCK Warszawa-Okęcie. We wrześniu 1944 r. wraz z żoną zorganizował punkt sanitarny przy ul. Fałata 4. Kilka tygodni później punkt sanitarny przemianowano na Szpital Czerwonego Krzyża nr 2, a następnie na Zakład dla Dzieci i Chronicznie Chorych.
Dzielnica:
Mokotów - Okęcie
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Żona Maria, syn Krzysztof ps. "Krzych", żołnierz batalionu "Parasol", poległ 21.09.1944 r. na Czerniakowie.
Okoliczności śmierci:
Zginął potrącony przez niemiecką ciężarówkę.
Miejsce pochówku :
Henryk Palester pochowany został na cmentarzu na Okęciu. W 2021 roku staraniem Muzeum Powstania Warszawskiego szczątki Henryka Palestra zostają przeniesione z przewidzianego do likwidacji grobu na cmentarzu na Okęciu na Cmentarz Wojskowy na Powązkach - kwatera K rząd 6A grób 51, w którym pochowana jest żona Maria Palester, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim i syn Krzysztof Palester ps. „Krzych”, który poległ we wrześniu 1944 r. w rejonie ul. Wilanowskiej.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter