Pseudonim:
"Leon"
Data urodzenia:
1926-05-31
Data śmierci:
2015-06-20
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Końskie
Imiona rodziców:
Wiktor - Maria
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Olza" - kompania O-1
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - wzięty do niewoli 27 września 1944, przebywał w obozach przejściowych w Pruszkowie i Skierniewicach. Następnie skierowany jako jeniec do Stalagu X B Sandbostel. 13 listopada 1944 r. przeniesiony do Stalagu XVIII C w Markt-Pongau (Austria). Okresowo przebywał w obozie pracy w Kaprun a następnie aż do wyzwolenia do 9 maja 1945 r. powtórnie w St. XVIII C w Markt-Pongau.
Numer jeniecki:
222028
Miejsce pochówku :
Cmentarz Komunalny w Zgorzelcu
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
W czasie Powstania Warszawskiego zginęła jego matka Maria Sypuła, a ojciec Wiktor został wywieziony do obozu w Niemczech, gdzie zginął zamordowany. Cały dobytek rodzinny uległ zniszczeniu. Henryk Sypuła powrócił na Ziemie Odzyskane w sierpniu 1945 r, gdzie mieszkał do śmierci.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter