Pseudonim:
"Hubert"
Data urodzenia:
1923-01-03
Data śmierci:
2006-04-15
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Skolimów
Imiona rodziców:
Władysław - Emilia z domu Moraczewska
Używane pseudonimy:
"Bohun"
Wykształcanie do 1944 r.:
Mała matura w 1941 roku, Gimnazjum Władysława Giżyckiego - komplety I i II klasa - do roku 1943
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 r. - początkowo w NSZ ( do roku 1943 na terenie Warszawa Południe W NSZ posługiwał się pseudonimem „Bohun”. Przeszkolenie podoficerskie pod dowództwem kapitana „Szarego” i por. „Miłosza” . przystąpienie do NSZ w Warszawie okrąg Bielany i ukończenie podchorążówki. Szkolenia prowadził Witold Stypułkowski i Lech Stankiewicz. Wiosną 1943 przeszedł do Armii Krajowej - wprowadzony przez brata Władysława Zienkowicza. Pełnił funkcje zastępcy plutonu. Przydzielony do Oddziału Specjalnego batalionu pod dowództwem st.sierżanta pchor.”Wilczka”.
Adres przed Powstaniem:
Skolimów, ul Słowackiego 2
Okres powstania:
Do 17 sierpnia 1944 r. w oddziałach AK w lasach Chojnowskich . Oddział przeprowadza zasadzki oraz wypady na załogi niemieckie stacjonujące w okolicy. 17 sierpnia z powodu choroby odwołany do domu przez kapitana "Grzegorza".
Szlak bojowy:
Lasy Chojnowskie
Losy po wojnie:
Poszukiwany przez Urząd Bezpieczeństwa i NKWD, ukrywa się w Polsce, a następnie z bratem Władysławem Zienkowiczem ucieka w 1946 roku do Szwecji. W 1949 roku emigrują ze Szwecji do Kanady.
Miejsce śmierci:
Kanada
Miejsce pochówku:
Pochowany w grobie rodzinnym w Skolimowie.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
W Powstaniu brali udział także dwaj bracia Henryka: Władysław i Witolda, który poległ w sierpniu 1944 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter