Henryk Jerzy Ziółkowski

Pseudonim:
"Góral"
Data urodzenia:
1927-03-04
Data śmierci:
1996-07-09
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Gdańsk
Imiona rodziców:
Hieronim - Halina van Stylo [inne wersje: Stilo]
Wykształcenie:
Uczeń gimnazjum im. J. Piłsudskiego. W czasie okupacji kontynuował naukę w Warszawie na tajnych kompletach.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa ul. Grażyny, następnie ul. Mokotowska 29 [?]
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Śródmieście Południe - w pierwszych dniach walki otrzymał rozkaz przeniesienia meldunku na Mokotów, gdzie dotarł po 18 godzinach drogi kanałami. Na Mokotowie i Sadybie pozostał do końca Powstania.
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5. Rejon - batalion "Oaza". Jego dowódcą był Wiktor Augustowski ps. "Skrzetuski"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe, następnie Sadyba - Mokotów
Losy po Powstaniu :
Po kapitulacji opuścił Warszawę drogą przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121). Z Pruszkowa wraz z matką i rodzeństwem udał się do rodzinnego Gdańska, gdzie przebywała jego babcia, rodowita gdańszczanka. W Gdańsku pozostawał od jesieni 1944 roku do momentu wkroczenia do miasta Armii Czerwonej. W marcu 1945 roku doświadczył zmasowanych nalotów na Gdańsk. Po wkroczeniu sowietów Henryk zgłosił się jako tłumacz języka niemieckiego i polskiego przy Armii Czerwonej.
Losy po wojnie :
Po wojnie podjął studia filozoficzne, a następnie pracę dziennikarską. Do 1951 roku mieszkał w Gdańsku, gdzie należał do ówczesnej bohemy sopocko-gdańskiej. Pod nazwiskiem literackim Jerzy Gren pisywał eseje i felietony, m.in. „W smudze popiołu”. Znając doskonale realia przechodzenia kanałami podczas Powstania Warszawskiego współpracował z Jerzym Stawińskim przy filmie„Kanał„ Andrzeja Wajdy, jako konsultant i rzeczoznawca. Był scenarzystą w filmach pt. Jasny dzień wolności i Rodzice (1962 i 1963 r.) Był także założycielem Partii Młodych Demokratów. W 1951 roku przeniósł się do Warszawy. Dwukrotnie żonaty, po raz drugi w 1960 roku. Po wojnie szykanowany, nie znajdował stałego zatrudnienia pozostając „wolnym strzelcem”. W 1980 roku otrzymując paszport w jedną stronę wyemigrował do Niemiec. Do kraju powrócił po przełomie 1989 roku.
Miejsce śmierci :
Warszawa
Miejsce pochówku:
Pochowany został 15 lipca 1996 roku w grobie rodzinnym na Cmentarzu w Sopocie.
Informacje dodatkowe:
Jego ojciec Hieronim Ziółkowski został rozstrzelany przez Niemców w masowej egzekucji więźniów na Placu Teatralnym w Warszawie, w dniu 14.12.1943 r. Według informacji przekazanych przez żonę za udział w Powstaniu Henryk Ziółkowski ps. Góral został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, jednak w archiwum rodzinnym nie zachowały się legitymacje odznaczeniowe ww. krzyży.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-ankieta, informacje przekazane przezp. Lidię Sowińską - Ziółkowską, wdowę po Henryku Ziółkowskim ps. "Góral". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/1713, zbiór Stanisława Kopfa.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Mokotów, koniec sierpnia - początek września 1944 r. Grupa „kanalarzy” na ulicy Malczewskiego 6. Od lewej: strz. Henryk Ziółkowski „Góral”, Maria Domińska- Klimunt, przewodniczka kanałowa, sekcyjna przewodników kanałowych Okręgowej Składnicy  Meldunkowej S, odznaczona dwukrotnie KW [lub według innej wersji: Barbara Filipowicz-Tomaszewska „Barska”], Edmund Golenia „Karlik„, łacznik kanałowy, ”Baszta„, kompania łączności, od września 1944 w Okręgowej Składnicy Meldunkowej ”S„ [lub: sierż. pchor. Jerzy Krzysztofowicz ”Selim„ przewodnik kanałowy kompanii łączności ”Baszty„, który poległ 19.09.1944 r.], ppor. Janina Zaborowska ”Rena„ łącznik zgrupowania ”Sławbor", przewodniczka kanałowa . Autorem  zdjęcia  jest  Sabina Żdżarska ”Anna„. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/1713

Mokotów, koniec sierpnia - początek września 1944 r. Grupa „kanalarzy” na ulicy Malczewskiego 6. Od lewej: strz. Henryk Ziółkowski „Góral”, Maria Domińska- Klimunt, przewodniczka kanałowa, sekcyjna przewodników kanałowych Okręgowej Składnicy Meldunkowej S, odznaczona dwukrotnie KW [lub według innej wersji: Barbara Filipowicz-Tomaszewska „Barska”], Edmund Golenia „Karlik„, łacznik kanałowy, ”Baszta„, kompania łączności, od września 1944 w Okręgowej Składnicy Meldunkowej ”S„ [lub: sierż. pchor. Jerzy Krzysztofowicz ”Selim„ przewodnik kanałowy kompanii łączności ”Baszty„, który poległ 19.09.1944 r.], ppor. Janina Zaborowska ”Rena„ łącznik zgrupowania ”Sławbor", przewodniczka kanałowa . Autorem zdjęcia jest Sabina Żdżarska ”Anna„. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/1713

 Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/1713 (fragment)

Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/1713 (fragment)

"W smudze popiołu" - eseje Henryka Ziółkowskiego pisane pod literackim nazwiskiem Jerzy Gren

"W smudze popiołu" - eseje Henryka Ziółkowskiego pisane pod literackim nazwiskiem Jerzy Gren

Nasz newsletter