Henryka Jadwiga Zdanowska

Pseudonim:
"Barbara"
Data urodzenia:
1913-07-10
Data śmierci:
1994-10-07
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Wacław - Józefa z domu Perkowska
Udział w wojnie obronnej 1939 r. :
Instruktorka Przysposobienia Wojskowego Kobiet, w czasie kampanii wrześniowej sanitariuszka w szpitalu polowym w Pruszkowie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon "Helenów" (Pruszków). Od 1942 r. komendantka i organizatorka łączności Wojskowej Służby Kobiet VI Rejonu „Helenów” VII Obwodu AK „Obroża”. W swoim domu na pruszkowskim Żbikowie przy ulicy Szkolnej 8 (obecnie ulica Łączniczek AK) prowadziła centralną Skrzynkę Łączności Sztafety Głównej i Liniowej (kryptonim 15/5) mając pod swoją komendą 127 łączniczek, a także zaszyfrowany dziennik meldunków wychodzących i przychodzących. W jej domu przepisywano również wiadomości z nasłuchu radiowego, następnie powielane w Zakładzie Wychowawczym dla Chłopców sióstr Samarytanek przy ulicy Szkolnej i kolportowane jako „Codzienny Serwis Radiowy Ł".
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon "Helenów" (Pruszków). W czasie Powstania Warszawskiego dowodziła działaniami łączniczek na terenie VI Rejonu „Helenów”, Z chwilą utworzenia obozu przejściowego Dulag 121 oddelegowała 15 łączniczek do pomocy więźniom obozu.
Losy po Powstaniu:
Pod koniec okupacji zagrożona aresztowaniem ukrywała się.
Losy po wojnie:
Po wojnie pracowała m. in. jako główna księgowa w Elektrowni w Pruszkowie. Do końca życia była zaangażowana w pracę społeczną i działalność w środowisku byłych łączniczek WSK „Helenów”.
Miejsce śmierci:
Pruszków
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, Muzeum Dulag 121 - biogram H. Zdanowskiej
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter