Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1912-00-00
Data śmierci:
-
Funkcja:
dowódca plutonu moździerzy
Stopień:
podporucznik
Imiona rodziców:
Anastazy - ...
Oddział:
1. Armia Wojska Polskiego - przydział nieznany
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel
Numer jeniecki:
224670
Odznaczenia:
Medal za Warszawę 1939-1945, Medal Zwycięstwa i Wolności
Informacje dodatkowe:
Według informacji przesłanych przez syna, Hieronim Wyszyński, syn Anastazego, do 1942 r. przebywał wraz z całą rodziną na zesłaniu na Syberii. W latach 1942-1943 został wcielony przez Sowietów do Armii Czerwonej. Służył w stopniu sierżanta. Został ranny a następnie wstąpił do 1. Armii Wojska Polskiego. Jako żołnierz 1 Armii WP poszedł na pomoc Powstaniu Warszawskiemu, podczas którego dowodził jednym z oddziałów. Podczas walk ranny, trafił po Powstaniu do niewoli niemieckiej. Wyzwolony przez Brytyjczyków, powrócił do służby w Wojsku Polskim. Jak podaje p. Longin Wyszyński, jego ojciec w okresie walki z powojennym podziemiem niepodległościowym i antykomunistycznym ("Żołnierzami Wyklętymi") nie chciał służyć sowietom i walczyć z przeciw partyzantom, wobec tego poprosił o honorowe zwolnienie z dalszej służby wojskowej i otrzymał je.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, kopie dokumentów udostępnione przez p. Longina Wyszyńskiego, syna Hieronima
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Udostępnił p. Longin Wyszyński, syn Hieronima

Udostępnił p. Longin Wyszyński, syn Hieronima

Nasz newsletter