Pseudonim:
"Halszka"
Data urodzenia:
1917-08-16
Data śmierci:
1987-07-20
Funkcja:
-
Stopień:
starszy sierżant
Miejsce urodzenia :
Astrachań
Imiona rodziców:
Władysław - Jadwiga z domu Bolesławska
Nazwisko panieńskie:
Irena Zawistowska
Wykształcenie i działalność do 1939 roku:
W 1937 roku zdała maturę w Gimnazjum Humanistycznym im. Księcia Adama Czartoryskiego w Wilnie. Zawód podany w kwestionariuszu w roku 1945: kierowniczka przedsiębiorstwa handlowego, właścicielka koncesji wyrobów tytoniowych.
Adres zamieszkania przed Powstaniem :
Warszawa, ul. Sękocińska 7A m. 35
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność)
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV-B Mühlberg/Elbe. Po wyzwoleniu w obozie Weimar, następnie w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej.
Numer jeniecki:
106205
Nazwisko po mężu :
I - voto Brzozowska (wyszła za mąż za Kazimierza Macieja Brzozowskiego), II - voto Pawlikowska (ślub z Mieczysławem Pawlikowskim w 1950 roku).
Miejsce pochówku :
Pochowana wraz z II mężem (pilotem RAF, aktorem, autorem wojennych wspomnień "Siedmiu z Halifaxa J" oraz tomiku poezji "Dwie tęsknoty" - Mieczysławem Pawlikowskim) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach - Kwatera D 12, rząd 2, grób 2
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, SPP - Londyn (Kwerenda SPP - materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW), MPW-kontakt: skany udostępnił p. Robert Pawlikowski (archiwum rodzinne). Biogram Mieczysława Pawlikowskiego na stronie Polskie Siły Powietrzne w II wojnie Światowej, autor W. Zmyślony, dostęp: www.polishairforce.pl
Uwagi:
Data urodzenia podawana przez Irenę w dokumentach teczki osobowej w zbiorach Studium Polski Podziemnej w Londynie - 16.08.1917. Data ur. podawana przez Powązki Wojskowe (ZCK - wyszukiwarka) - 16.08.1918.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

st. sierż. Irena Brzozowska - Pawlikowska z d. Zawistowska (1917-1987). Fotografia legitymacyjna z dokumentów z roku 1945.

st. sierż. Irena Brzozowska - Pawlikowska z d. Zawistowska (1917-1987). Fotografia legitymacyjna z dokumentów z roku 1945.

Legitymacja 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Ze zbiorów  rodzinnych. Skan udostępnił p. Robert Pawlikowski

Legitymacja 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Ze zbiorów rodzinnych. Skan udostępnił p. Robert Pawlikowski

Należąca do Ireny Brzozowskiej kartka żywnościowa z okresu okupacji niemieckiej. Skan udostępnił p. Robert Pawlikowski

Należąca do Ireny Brzozowskiej kartka żywnościowa z okresu okupacji niemieckiej. Skan udostępnił p. Robert Pawlikowski

Nasz newsletter