Pseudonim:
"Marta"
Data urodzenia:
1920-02-01
Data śmierci:
2005-03-09
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Pruszków
Imiona rodziców:
Stanisław - Helena
Wykształcenie do 1944 r.:
Ukończyła Szkołę Handlową.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Członek sztabu Okręgu Warszawa Gwardii Ludowej (od stycznia 1944 - AL), kolporterka - przewoziła z Warszawy do Pruszkowa "Głos Warszawy", zastępca szefa Biura Dowództwa Głównego Armii Ludowej
Używane pseudonimy:
"Ewa", "Marta", "Mucha"
Oddział:
Armia Ludowa - Sztab Główny
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Odznaczenia:
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, pomagała Żydom. Wyjechała do powiatu grójeckiego, organizowała punkty pomocy dla warszawskich AL-owców.
Losy po wojnie:
Przebywała w Pruszkowie, Warszawie, Łodzi, Katowicach i Krakowie. Pracowała z młodzieżą, rozpoczęła studia ekonomiczne. Podjęła pracę w spółdzielczości spożywców. 1950 - dyrektor warszawskiego Oddziału "Społem". W latach 1955-1957 pracownik Ministerstwa Kontroli Państwowej, od 1958 prezes Zarządu Głównego "Społem". W 1972 przeszła na emeryturę i zajęła się pracą społeczną.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter