Pseudonim:
"Bandera"
Data urodzenia:
1913-01-06
Data śmierci:
1996-07-29
Funkcja:
sanitariuszka
Numer legitymacji AK:
19048
Pseudonimy:
"Bandera", "Baśka"
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Aleksander - Antonina z domu Klimkowska
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód Śródmieście - Grupa Bojowa "Krybar" - III zgrupowanie "Konrad"
Szlak bojowy:
Powiśle
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jej siostra Maria Porzezińska była telefonistką w 1. kompanii łączności Komendy Okręgu Warszawskiego AK, pracowała w centrali telefonicznej przy ul. Jasnej 6, gdzie poległa 5 września 1944. r.
Odznaczenia:
Odznaczona Krzyżem Walecznych, Medalem za Warszawę, Medalem Zwycięstwa i Wolności.
Miejsce śmierci:
Gdynia
Miejsce pochówku:
Gdynia - Cmentarz Witomiński,
Informacje dodatkowe:
Pochodziła z rodziny warszawskiej osiadłej od 1926 roku w Gdyni. Ojciec Jej ­Aleksander był pracownikiem Banku Narodowego, matka - Antonina z Klimkow­skich zajmowała się domem i dziećmi: najstarszą Ireną, Jurkiem i najmłodszą Ma­rią. W 1939 roku po przegranej kampanii wrześniowej rodzina zmuszona została powrócić do Warszawy. W czasie wojny w działalność konspiracyjną zaangażowani byli także ojciec Ireny, Aleksander Porzeziński oraz jej rodzeństwo. W lutym 1944 roku brat Jerzy został wywieziony do obozu koncentra­cyjnego, skąd już nie powrócił. Siostra Maria początkowo działała w wywiadzie, a po przeszkoleniu prze­szła do łączności. Zginęła w trakcie Powstania. Irena - „Baśka - Bandera” została ciężko ranna podczas ataku na Uniwersytet. Straciła oko, a mięśnie twarzy miała poszarpane.
Publikacje:
Bożena Urbanek: "Pielęgniarki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim w 1944r." Warszawa 1988. PWN
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter