Pseudonim:
"Rena"
Data urodzenia:
1927-04-14
Data śmierci:
-
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Wólka Kozłowska w powiecie wołomińskim
Imiona rodziców:
Marian - Maria z domu Jaremicz
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Chmielna 11
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Punkt sanitarny ul. Chmielna 13, następnie w oddziale sanitarnym przy Składnicy Leków na ul. Widok. Do jej zadań należało przeprowadzanie lub przenoszenie rannych opatrzonych na punkcie sanitarnym przy Chmielnej 13 na drugą stronę Alej Jerozolimskich. Gdy powróciła po przeprowadzeniu rannego żołnierza Andrzeja Jakubowskiego, jej punktu ratowniczo-sanitarnego już nie było, wobec tego została przydzielona na punkt przy ul. Widok.
Dzielnica:
Śródmieście Północ
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Zbigniew Joachim Szretter "Teodor" (1921-1970)
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji pozostała w grupie sanitarnej na Mokotowie. Z Warszawy wyjechała z rannymi - ewakuacja do Pruszkowa [19.10.1944 r.] W styczniu 1945 roku powróciła do Jadowa pod Warszawą. W charakterze pielęgniarki pracowała do momentu zachorowania na tyfus.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, nr leg. 44-84-45-K z 25.07.1984
Nazwiska po wojnie:
Irena Sługocka-Gressewicz
Losy po wojnie:
Mieszkanka Gdańska
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Szretter Irena, ankieta-biogram wypełniona przez p. Irenę Gressewicz-Sługocką (2024), w imieniu Mamy nadesłała p. Elżbieta Osiecimska.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter