Pseudonim:
"Irka"
Data urodzenia:
1921-08-10
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Numer legitymacji AK:
828 / 1201 WSK
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Edmund - Stanisława z domu Szymborska
Wykształcenie:
Uczennica prywatnego gimnazjum Anny Walickiej w Warszawie przy ul. Kruczej 44, a następnie Państwowego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi przy ul. Wiejskiej 23. Egzamin dojrzałości zdała w maju 1938 roku. Po maturze zdawała na wydział medyczny UW, ale z braku miejsc nie została przyjęta. W związku z tym podjęła studia na wydziale matemaryczno-przyrodniczym. W maju 1939 roku zapisała się na organizowany przez MSW kurs sanitarny prowadzony przez Ubezpieczalnię Społeczną. Kurs ukończyła 30.08.1939 r. i została skierowana na placówkę w Punkcie Ratowniczo-Sanitarnym przy Kopernika 30.
Praca w czasie okupacji:
Podczas wojny pracowała w Towarzystwie Inżynieryjno-Budowlanym "Trawers" przy ul. Chopina 17
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Aresztowana przez gestapo wraz z całym personelem biura "Trawersu" dn. 15.01.1942 r. Więziona na Pwaiaku. Zwolniona po 6 tygodniach. Zaprzysiężona w Armii Krajowej 12 lipca 1944 r. , ślubowanie składała przed komendantką WSK "Anielą"
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Z chwilą wybuchu Powstania zgłosiła się ochotniczo w godzinach wieczornych do punktu sanitarnego przy ul. Kruczej 7. Po kilku dniach wraz z patrolem odesłana na róg Koszykowej i Marszałkowskiej na placówkę pchor. "Blizny" na tyłach małej Pasty (ul. Piusa XI 19 - obecnie ul. Piękna 19)
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - Podobwód "Sławbor" - batalion "Iwo" - przydział niepotwierdzony
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe. Uczestniczyła w natarciu na Małą Pastę, następnie przeniesiona została do kompanii szturmowej por. "Jastrzębca" stacjonującej w rejonie kawiarni Kuczyńśkich (Al. Jerozolimskie - Bracka). W ostatnim okresie walk przydzielona do służby sanitarnej w szpitalu polowym na Mokotowskiej 55
Warszawski Korpus Armii Krajowej:
28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei - od 20.09.1944 r.
Odznaczenia i awanse:
Awansowana do stopnia kaprala dn. 3.10.1944, podpisanio płk. "Topór"
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka. Warszawę opuściła 5.10.1944 r. drogą przez obóz przejściowy dla jeńców AK mieszczący się w Fabryce Kabli w Ożarowie. Z Ożarowa wywieziona do Stalagu X B Sandbostel. W lutym 1945 roku przeniesiona do Stalagu VI C w Oberlangen. Podczas pobytu w niewoli przez ponad dwa miesiące chorowała na szkarlatynę i dyfteryt. Ze Stalagu VI C wyzwolona 12 kwietnia 1945 r.
Numer jeniecki:
224301
Losy po wyzwoleniu:
Od maja do października 1945 roku przebywała w obozie w Niederlangen. Jesienią 1945 roku wyjechała na studia do Belgii. Początkowo podjęła studia medyczne w Brukseli, ostatecznie jednak ukończyła szkołę kosmetyczną (sierpień 1946 r.) Po ślubie wyjechała wraz z mężem z Belgii do Niemiec, gdzie stacjonował wówczas 10. PSK. W kwietniu 1947 roku wyjechała w transporcie rodzin wojskowych do Anglii. Członkini Koła AK Okręg Wielka Brytania. Uhonorowana Odznaką Pamiątkową AK
Nazwisko po mężu:
Irena Kühn - 10 kwietnia 1946 roku w Brukseli wyszła za mąż za ppor. Edmunda Kühn'a
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, życiorys Ireny Kühn w: "Wiadomości polonijne" nr. 617, 09-10/2013 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter