Pseudonim:
„Oleńka”, "Córa", "Olga"
Data urodzenia:
1919-03-19
Data śmierci:
2016-08-31
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik (1944)
Miejsce urodzenia:
Moskwa
Imiona rodziców:
Stanisław - Anna
Udział w konspiracji 1939-1944:
We wrześniu 1939 na terenie warszawskiej Woli pełniła służbę opiekunki społecznej dla rodzin rezerwistów powołanych do wojska. Pod koniec 1939 roku wstąpiła do Służby Zwycięstwu Polski. Po ukończeniu konspiracyjnych kursów oficerskich w latach 1941-1942 uczestniczyła w akcjach „małego sabotażu” organizacji „Wawer”. W okresie XI 1942 – III 1944 była łączniczką Aleksandra Kamińskiego w Oddziale VI Komendy Głównej Armii Krajowej - (Oddział VI "BiP" - Biuro Informacji i Propagandy) . Od III do VIII 1944 była kierownikiem poczty międzywydziałowej Okręgu Warszawskiego AK
Oddział:
Kwatera Główna sztabu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - łączniczka w kancelarii gen. Antoniego Chruściela „Montera”
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - od X 1944 do V 1945 przebywała w oficerskich obozach jenieckich w Niemczech: Fallingbostel, Bergen- Belsen, Molsdorf, Blankenheim i Burg.
Numer jeniecki:
1743
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu przez wojska alianckie pracowała w służbie pomocniczej I Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.
Losy po wojnie:
Po powrocie do kraju, chcąc uniknąć represji ukrywała się pod zmienionym nazwiskiem "Wińska"
Odznaczenia i awanse:
W latach 90-tych awansowana do stopnia kapitana WP. Kpt. Irena Bańkowska została odznaczona m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska (czterokrotnie), Odznaką „Akcji Burza”, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Krzyżem Niezłomnych, Medalem „Pro Patria”
Nazwisko po mężu:
Irena Bańkowska
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Bródnowski
Informacje dodatkowe - brzmienie nazwiska:
Prawdziwe nazwisko ojca kpt. Ireny Bańkowskiej brzmiało "Wiński", jednak po Rewolucji Październikowej podczas ucieczki z Rosji przybrał on fałszywe nazwisko "Wieńsko- Wieński" i pod takim nazwiskiem urodziła się w 1919 roku Irena. Jej matka Anna pozostała przy nazwisku Wińska. Po wojnie, kiedy Irena ukrywała się zmieniła nazwisko na Wińska. Sądownie, ze względów formalnych powróciła do nazwiska panieńskiego "Wieńsko-Wieńska", już jako Irena Bańkowska w latach 70-tych XX w.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne, oświadczenia świadków: Zdzisława Bytnarowa (1969), Aleksander Kamiński (1972) - skany udostępnione przez p. S. Bańkowskiego
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter