Pseudonim:
"Anna"
Data urodzenia:
1924-06-28
Data śmierci:
2012-12-01
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Edward - Franciszka z domu Poborowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od grudnia 1942 roku - Wojskowa Służba Kobiet (WSK).
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - II batalion "Lecha Grzybowskiego" - 6. kompania "Jeremi” - I pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Starsza siostra Izabeli, Grażyna Czajkowska "Kalina" brała udział w walkach na Woli i Starym Mieście. Zginęła zamordowana w grupie rannych w Centralnym Szpitalu Chirurgicznym nr 1 przy ul. Długiej 7, po zajęciu Starego Miasta przez oddziały niemieckie.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagów IV-B Mühlberg i VI-C Oberlangen.
Numer jeniecki:
106749
Nazwisko po mężu :
Izabela Brayczewska
Miejsce śmierci :
Francja
Informacje dodatkowe:
Wprowadziła do konspiracji m. in. Janinę Wierusz-Kowalską ps. „Dzidzia”
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, informacja o śmierci przekazana poprzez Dział Historyczny MPW, nekrolog prasowy - GW, data emisji 11.12.2012
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Zbiórka oddziałów powstańczych na ul. Boduena. W tle od prawej Dom Dochodowy Warszawskiego Towarzystwa przy ul. Boduena 3 i kamienica przy ul. Boduena 1. Autorem zdjęcia jest Witold Romański "Kuba", PSW. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/6949. Według informacji przekazanych przez p. Krystynę Rachwał kobieta stojąca przed oddziałem to najprawdopodobniej jej matka Janina Wierusz-Kowalska ps. Dzidzia, a za nią widoczna jest  bliska koleżanka Janiny - Izabela Czajkowska „Anna”  - druga z prawej stojąca w rzędzie. W zasobach ikonograficznych MPW obie te osoby nie są opisane i ich tożsamość nie jest znana.

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Zbiórka oddziałów powstańczych na ul. Boduena. W tle od prawej Dom Dochodowy Warszawskiego Towarzystwa przy ul. Boduena 3 i kamienica przy ul. Boduena 1. Autorem zdjęcia jest Witold Romański "Kuba", PSW. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/6949. Według informacji przekazanych przez p. Krystynę Rachwał kobieta stojąca przed oddziałem to najprawdopodobniej jej matka Janina Wierusz-Kowalska ps. Dzidzia, a za nią widoczna jest bliska koleżanka Janiny - Izabela Czajkowska „Anna” - druga z prawej stojąca w rzędzie. W zasobach ikonograficznych MPW obie te osoby nie są opisane i ich tożsamość nie jest znana.

Nasz newsletter