Pseudonim:
"Bożymir II"
Data urodzenia:
1903-09-03
Data śmierci:
1955-07-17
Funkcja:
lekarz
Stopień:
podporucznik korpusu sanitarnego
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Wykształcenie i praca do 1939 r.:
W 1929 roku ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1933 r. pracowała jako lekarz w Szpitalu Powiatowym w Pruszkowie.
Kampania wrześniowa:
W czasie kampanii wrześniowej, jako jedyny pozostały w szpitalu w Pruszkowie lekarz opiekuje się rannymi oraz przeprowadza skomplikowane operacje.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od wiosny 1940 roku: VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon "Helenów" (Pruszków) - zastępca naczelnego lekarza 6. Rejonu. W ramach przygotowań do Powstania prowadzi szkolenia służb medycznych, organizuje zbiórki leków i materiałów sanitarnych.
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon "Helenów" (Pruszków) - kiedy powstaje Dulag 121, jest współtwórczynią obozowej służby sanitarnej. Wobec przepełnienia szpitali pruszkowskich organizuje szpitale polowe w mieszkaniach prywatnych, gdzie umieszcza chorych wyprowadzanych z obozu. Opiekuje się zgwałconymi kobietami. Pomaga w ucieczce sprowadzonym do Pruszkowa Powstańcom.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny kontynuowała pracę jako rejonowy lekarz ginekolog w Ubezpieczalni Społecznej i w Szpitalu Powiatowym w Pruszkowie.
Miejsce śmierci:
Pruszków
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Fot. Izabeli Wolfram z 1943 roku, udostępniona z archiwum rodziny Zaborskich, dzięki uprzejmości Muzeum Dulag 121
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter