Izabella Regina Staśkiewicz (Idźkiewicz)

Pseudonim:
"Gaba"
Data urodzenia:
1924-07-24
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Tadeusz - Maria
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Nowogrodzka 40
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-1
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
27 września 1944 została wywieziona w grupie żołnierek AK do obozu koncentracyjnego KL Stutthof, nr więźnia 101.954
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu z obozu koncentracyjnego KL Stutthof została staraniem Szwedzkiego Czerwonego Krzyż Szwecji wzięta na leczenie do Szwecji w Sanatorium Przeciwgruźliczym w Halmstadt. Do kraju powróciła na jesieni 1945 (X-XII 1945) drogą przez Gdynię do Warszawy.
Nazwisko po mężu :
Idźkiewicz - Jędraszko. W czasie Powstania Warszawskiego wyszła za mąż za ppor. Zbigniewa Andrzeja Idźkiewicza, dowódcę 1. plutonu w kompanii B1
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, ZCK - Powązki Wojskowe, informację o powstańczym ślubie zaczerpnięto z relacji Marii Steyer dla Archiwum Historii Mówionej MPW, AAN, zespół: Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie w Warszawie [nr zespołu 2680], PCK-kartoteka, Krzysztof Dunin-Wąsowicz, Transporty warszawskie w Sztutthofie.
Uwagi:
Spotykane różne zapisy nazwiska po mężu - od Idżkiewicz/Idźkiewicz po Idzikiewicz. W zapisach PCK Izabella Staśkiewicz figuruje jako Izabella Idźkiewicz.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK-kartoteka

PCK-kartoteka

PCK-kartoteka

PCK-kartoteka

PCK-kartoteka

PCK-kartoteka

Nasz newsletter