Pseudonim:
"Sielakowa"
Data urodzenia:
1923-04-04
Data śmierci:
1944-08-31
Funkcja:
p.o. dowódcy plutonu
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 179 Miejsce: 30
Stopień:
podharcmistrz, podporucznik rezerwy piechoty
Miejsce urodzenia:
Pruszków
Imiona rodziców:
Leszek - Maria z domu Borsuk
Wykształcenie:
Uczęszczał do Prywatnej Szkoły Powszechnej, a następnie do Prywatnego Męskiego Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Ziemi Mazowieckiej w Warszawie, gdzie w 1939 r. uzyskał tzw. „małą maturę”. Był członkiem 21 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. gen. Ignacego Prądzyńskiego. W czasie okupacji kontynuował naukę na tajnych kompletach gimnazjum Zamojskiego, otrzymując w 1941 r. świadectwo dojrzałości. W latach 1941–1943 studiował w Państwowej Szkole Budowy Maszyn, działającej jawnie w miejsce Państwowej Wyższej Szkoły Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - batalion "Zośka" - 2. kompania "Rudy” - I pluton "Sad”. Działalność konspiracyjną rozpoczął w PET-cie, organizacji młodzieżowej o charakterze samokształceniowo-wychowawczym. Wraz z członkami tej organizacji wszedł jesienią 1942 r. do Grup Szturmowych Szarych Szeregów. W maju 1944 r. ukończył turnus Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola. W 2 kompanii „Rudy” batalionu „Zośka” pełnił funkcję zastępcy szefa wyszkolenia. Brał udział w akcjach bojowych „Sieczychy” i „Wilanów”
Praca w czasie wojny:
W czasie okupacji od 1940 r. pracował jako ślusarz i tokarz w Fabryce Ołówków w Pruszkowie.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 2. kompania "Rudy” - I pluton "Sad” - p.o. dowódcy plutonu.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ na ul. Bielańskiej podczas nieudanej próby przebicia oddziałów staromiejskich do Śródmieścia.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Informacje dodatkowe:
Syn Leszka Majewskiego - wieloletniego dyrektora Fabryki Ołówków "St.Majewski i S-ka" w Pruszkowie (lata 1920 - 1948)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

ppor. phm Jacek Majewski „Sielakowa”. Fot. AR MPW

ppor. phm Jacek Majewski „Sielakowa”. Fot. AR MPW

Nasz newsletter