Jacek Bogusław Myszkowski

Pseudonim:
"Gonzaga"
Data urodzenia:
1924-08-13
Data śmierci:
2014-05-02
Funkcja:
dowódca plutonu
Stopień:
plutonowy podchorąży - podporucznik (09.1944)
Miejsce urodzenia:
Waganiec, powiat Nieszawa
Imiona rodziców:
Julian - Janina z domu Kazimirska
Wykształcenie do 1944 r.:
Absolwent Gimnazjum im. Jana Długosza we Włocławku. Od 1938 r. uczeń Szkoły Kadetów w Rawiczu. W 1940 r. zamieszkał z matką i rodzeństwem w Warszawie, w tym roku jego ojciec zginął w KL Mauthausen. W stolicy uczył się w Licem Chemicznym Szymonikowej przy ul. Górskiego 3.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 roku - żołnierz organizacji "Miecz i Pług"; wszedł w skład drużyny organizowanej przez Jerzego Bartoszewicza ps. "Jon” - "Wincz” w 1. kompani batalionu "Praga". W organizacji tej działał do 1942 r., kiedy nastąpiło przejęcie całej drużyny przez ppor. "Ostoję”. Uroczyste zaprzysiężenie nastąpiło w mieszkaniu "Gonzagi”. W 1943 r. skierowany do Szkoły Podchorążych; w tym samym roku drużyna "Wincza" została przekształcona w pluton, a w połowie roku włączona do 3. kompani batalionu "Kiliński". W jej składzie dowódcą I (166) plutonu został "Wincz”, a jego zastępcą "Gonzaga”. W czerwcu 1944 r., po aresztowaniu "Wincza” został dowódcą plutonu. W latach okupacji utrzymywał siebie i rodzeństwo z pracy rikszarza (matka zmarła w 1941). Przydział w lipcu 1944 r. - Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 3. kompania "Szare Szeregi" - "Junior" ("Sępy") - I pluton - dowódca plutonu.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Piusa XI 16
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 3. kompania "Szare Szeregi" - "Junior" ("Sępy") - I pluton - dowódca plutonu.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Czterokrotnie ranny: - 1 sierpnia podczas ataku na szkołę im Górskiego, - w nocy 17/18 sierpnia w czasie ataku na PAST-ę, - w nocy 30/31 sierpnia w czasie akcji "Na pomoc Starówce”, - 8 września ranny po raz czwarty, w czasie walk o Kino "Colosseum" przy ul. Nowy Świat 19. Pod koniec września 1944 r. powrócił do służby.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Młodsza siostra Krystyna była łączniczką w tej samej kompanii. Najstarsza siostra Janina była w Komendzie Głównej AK - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Referat PŻ
Awanse:
Wniosek awansowy z 11 września 1944 r. - na poruczników: " - pl. pchor. Gonzaga, komp. 3, ur 13.08.1924, bardzo dobry, bojowy żołnierz i d-ca, odznaczył się dużą osobistą odwagą i walecznością, brał udział we wszystkich prawie akcjach, kilkakrotnie ranny. W każdym wypadku pociągnie za sobą żołnierzy". Wniosek zaakceptowany przez dowódcę batalionu "Kiliński" rtm. "Leliwę" (Henryk Roycewicz).
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B Mühlberg, Stalagu XI A Altengrabow, Stalagu X B Sandbostel i Oflagu X C Lübeck, wyzwolony 2 maja 1945 r.
Numer jeniecki:
298381
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny rozpoczął objazd obozów jenieckich odszukując w nich byłych żołnierzy 3. kompanii batalionu "Kiliński". We Włoszech wcielony do Szkoły Podchorążych Kawalerii Pancernej 2. Korpusu Polskiego gen Andersa. W czerwcu 1946 r. wraz z Korpusem przeniesiony do Anglii, gdzie do czasu jego rozwiązania dowodził pododdziałami Wojska Polskiego. Po przekształceniu Korpusu w polski Korpus Przysposobienia i Rozmieszczenia dowódca plutonu. W maju 1948 r. zdemobilizowany. Po przejściu do cywila podjął się prowadzenia farmy. Po upadku tego projektu podejmował różne prace. W maju 1955 r. wyjechał do USA. Utrzymywał kontakt z kolegami w kraju i był jednym z redaktorów "Echa 166” - pisma Środowiska 3. kompanii "Szare Szeregi" - "Junior" batalionu "Kiliński".
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy (Londyn 7.05.1946 - nr krzyża 11684)
Miejsce śmierci:
USA
Źródła:
Nekrolog w prasie
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jacek Myszkowski w latach okupacji, w tle widoczna Szkoła Rękodzielnicza na rogu ul. Narbutta i Kazimierzowskiej

Jacek Myszkowski w latach okupacji, w tle widoczna Szkoła Rękodzielnicza na rogu ul. Narbutta i Kazimierzowskiej

Jacek Myszkowski w latach okupacji.

Jacek Myszkowski w latach okupacji.

Jacek Myszkowski - zdjęcie powojenne.

Jacek Myszkowski - zdjęcie powojenne.

Nasz newsletter