Pseudonim:
"Jaga"
Data urodzenia:
1918-04-18
Data śmierci:
2003-11-21
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Tarnopol
Imiona rodziców:
Jan - Maria
Pseudonimy:
"Leszczyńska", "Jaga"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 r.; przeszła szkolenie ogólno wojskowe, ukończyła kurs sanitarny, uczestniczyła w akcjach sabotażowych.
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód "Sławbor" - odcinek "Ratusz" - 3. batalion pancerny "Golski" - kompania szturmowa "Szafrański"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu VI C Oberlangen; obóz wyzwolony 12.04.1945 r. przez kombinowany patrol 3. szwadronu 10. Pułku Strzelców Konnych 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
Numer jeniecki:
224311
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu wyszła za mąż za żołnierza 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, Mieczysława Wiatrowego. Zamieszkała z mężem w Meppen, w pobliżu granicy niemiecko-holenderskiej. W 1947 z mężem i córką Zofią wyjechała do Polski. Początkowo mieszkali w Równem, potem w Makowie, a od 1978 w Raciborzu na Opolszczyźnie. W roku 2000 awansowana do stopnia podporucznika.
Nazwisko po mężu:
Wiatrowy
Miejsce śmierci:
Racibórz
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter