Pseudonim:
"Jadwiga"
Data urodzenia:
1923-10-09
Data śmierci:
2013-02-06
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Maria
Udział w konspiracji 1939-1944:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5 Rejon
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5 Rejon - Punkt sanitarny ul. Floriańska
Szlak bojowy:
Praga
Nazwisko po mężu:
Jadwiga Sobol
Działalność charytatywna i społeczna:
Jako emerytowana prawniczka założyła organizację Akcja Bezpośredniej Pomocy Głodującym. Do ostatnich chwil życia kierowała założoną przez siebie inicjatywą, z której pomocy skorzystało pięć tysięcy osób. Działalność Akcji zapoczątkowała podczas powodzi w 1997 r. W ciągu 16 lat wraz z wolontariuszami z całej Polski pomagała bezrobotnym, zagrożonym eksmisją, pogorzelcom i żyjącym w nędzy. Jadwiga Sobol wypracowała nietypowy, ale bardzo skuteczny model funkcjonowania założonej przez siebie organizacji. Prowadziła ją we własnym mieszkaniu na warszawskiej Białołęce, nie zbierała pieniędzy, lecz szukała ludzi gotowych do pomocy innym i starała się kontaktować ze sobą osoby potrzebujące z darczyńcami. Dokładnie wiedziała i sprawdzała co komu potrzeba. Za swoją działalność Jadwiga Sobol otrzymała wiele nagród, m.in. w 2010 r. została uhonorowana Nagrodą im. św. Brata Alberta - Adama Chmielowskiego, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności charytatywnej. Pani Jadwiga Sobol stała się bohaterką filmu dokumentalnego w reżyserii Joanny Kreto-Wójtowicz pt. „Czy może Pani pomóc?”
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory P/4270 - "Wspomnienia" - kserokopia maszynopisu, dar Zbigniewa Nartowskiego. Nekrolog prasowy - data emisji 09.02.2013, wspomnienie w Tygodniku Katolickim Niedziela, 2013-02-09
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter