Pseudonim:
"Jagoda"
Data urodzenia:
1930-02-22
Data śmierci:
-
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Zygmunt - Irena
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do harcerstwa wstąpiła 6 maja 1944 roku - harcerka ZHP w drużynie przy gimnazjum żeńskim na ul. Nowogrodzkiej, dyr. szkoły - M. Rościszewska
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Moniuszki 8
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Wybuch Powstania zastał ją 1 VIII 1944 na Starym Mieście, gdzie została wysłana wraz z dwoma koleżankami po środki opatrunkowe i leki do apteki mieszczącej się na ul. Miodowej 23 (?) [źródło: informacja Jadwigi Witkowskiej (Burskiej) podana w ankiecie uczestnika PW]
Oddział:
„Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Grupa „Północ” - ochotniczka. Sanitariuszka w szpitalach polowych przy ul. Barokowej 5 (10-14.08.1944), Długiej oraz Miodowej 23 - Szpital Chirurgiczny nr 2 (15-20.08.1944). Od 21 sierpnia do końca powstania na Starym Mieście pełniła służbę w Centralnym Powstańczym Szpitalu Chirurgicznym nr 1 w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości przy ulicy Długiej 7. Podlegała: szefowi sanitariatu Grupy „Północ” płk. Stefanowi Tarnawskiemu ps. „Tarło”, (szpital Długa 7), ppor. Helenie Brzozowskiej ps. „Anna” (w szpitalu na Barokowej) oraz przełożonej sanitariuszek w Centralnym Powstańczym Szpitalu Chirurgicznym nr 1 - Halinie Wiśniewskiej ”Mili"
Szlak bojowy:
Stare Miasto do 2.09.1944 r.
Odznaczenia:
Za ratowanie rannych i ewakuację ich z płonącego, zbombardowanego szpitala na ul. Barokowej wnioskowana 18.08.1944 (przez płk. "Radosława" -? ) do odznaczenia Krzyżem Walecznych.
Losy po Powstaniu:
Po zajęciu dzielnicy przez oddziały niemieckie i wypędzeniu personelu ze szpitali na ul. Podwale i ul. Długiej, znalazła się wraz z rannymi w kościele na Krakowskim Przedmieściu, gdzie został tymczasowo ewakuowany z ul. Karowej szpital położniczy. Następnie wyjechała z miasta z rannymi i personelem szpitala położniczego do Milanówka.
Losy po wojnie:
po wojnie pracowała jako pielęgniarka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Gdańsku.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, AAN-kwerenda: ankieta uczestnika PW, Archiwum R. Śreniawy-Szypiowskiego
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Sanitariuszka Jadwiga Witkowska, po wojnie Burska ps. "Jagoda". Fotografia portretowa dołączona do ankiety  uczestnika Powstania Warszawskiego - materiały do Słownika Uczestników PW

Sanitariuszka Jadwiga Witkowska, po wojnie Burska ps. "Jagoda". Fotografia portretowa dołączona do ankiety uczestnika Powstania Warszawskiego - materiały do Słownika Uczestników PW

Budynek Miodowa 23, gdzie mieścił się szpital - widok  po Powstaniu Warszawskim. Fotografia ukazała się w Tygodniku "Stolica" (nr 39 [1347] z 30.09.1973 roku)

Budynek Miodowa 23, gdzie mieścił się szpital - widok po Powstaniu Warszawskim. Fotografia ukazała się w Tygodniku "Stolica" (nr 39 [1347] z 30.09.1973 roku)

Nasz newsletter