Pseudonim
"Gryf"
Data urodzenia
1924-06-08
Data śmierci
1944-08-30
Stopień
-
Pozycja na murze pamięci
Kolumna: 181 Miejsce: 1
Stopień
plutonowy
Miejsce urodzenia
Warszawa
Godzina "W"
Przed godziną "W", około godz. 16:30 wraz z kolegami z 2. drużyny stawił się na ul. Przyokopowej 41 (lub 39) - w pobliżu dużego magazynu broni IV plutonu. Broń miała zostać przeniesiona na miejsce koncentracji batalionu, do fabryki "Telefunken" na ul. Mireckiego. Po wydobyciu broni i ekwipunku, drużyna z bronią, w hełmach i z opaskami na ramionach wyszła na ulicę. Tam przywitał ją ognień niemieckich strażników Zakładów "Phlilipsa". Drużyna pod ogniem przedostała się na teren Zakładów Oczyszczania Miasta (ZOM - Grzybowska róg Przyokopowa). Z terenów ZOM drużyna rozpoczęła ostrzał oddziałów niemieckich jadących ul. Towarową w kierunku ul. Chłodnej. Wkrótce niemieckie patrole motocyklowe przypuszczają atak na otoczony wysokim murem teren ZOM. W czasie walki poległ "Żar" (Stanisław Piotrowski), są też ranni. Wobec niemożliwości przedostanie się na miejsce koncentracji, wieczorem, ok. 20:30 chłopcy decydują się na przejście do "Telefunkena" kanałami. Do włazu wchodzą na ul. Grzybowskiej i po przejściu kilkuset metrów wydostają się na ul. Młynarskiej, skąd docierają na miejsce koncentracji. Było to pierwsze w Powstaniu Warszawskim bojowe wykorzystanie kanałów.
Oddział
Kedyw Komendy Głównej AK - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 1. kompania "Maciek" - IV pluton - 2. drużyna
Szlak bojowy
Wola - Stare Miasto
Miejsce (okoliczności) śmierci
Ostatni raz widziany 30.08.1944 r. w rejonie pl. Krasińskich.
Źródła
MPW-baza uczestników PW, materiały do Słownika Uczestników PW - archiwum rodzinne, skany korespondencji obozowej - listy pchor. Miry Piotrowskiej pisane w 1944 roku do Jana Andersa "Gryfa"
Publikacje
Anna Borkiewicz-Celińska: „Batalion „Zośka”, Państwowy Instytut Wydawniczy, 1990, Ewangelicy warszawscy w walce o niepodległość Polski 1939-45 : słownik biograficzny. T. 1 / [prace badawcze i red. Alina Eleonora z Rudzkich Janowska et al. ; Komisja Ochrony Pamiątek, Stołeczny Instytut Historyczny przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie] wyd. Oficyna Wydawnicza Mentor ; Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy, Warszawa, 2007. Uwaga! w Słowniku jako ANDERSZ (ANDERS) Jan „Gryf" (s. 53)
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram