Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1926-10-01
Data śmierci:
1991-02-11
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef Ignacy - Maria Janina z Olszewskich
Oddział:
Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) - brak informacji na temat przydziału
Odniesione rany:
Ranny w nogę 7.09.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - Stalag IV B Mühlberg
Numer jeniecki:
299415
Losy powojenne:
Pozostał na emigracji. Ukończył studia historyczne na University of Bristol, doktorat obronił na Uniwersytecie im. Radbouda w Nijmegen. Pracował jako profesor uniwersytecki w Delhi (Indie), a następnie w Ahmadu Bello University w Zarii w Nigerii. Od 1962 był członkiem czynnym zamiejscowym Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie. W 1967 powierzono mu stanowisko docenta na University of Ibadan). Autor prac naukowych m.in. na temat Powstania Listopadowego.
Miejsce śmierci:
Edynburg
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW
Pisownia nazwiska:
Betley. Wymieniany także (błędnie) jako Betlej i Bettley ( w: "Żołnierze Powstania Warszawskiego: Dokumenty z archiwum Polskiego Czerwonego Krzyża" - Robert Bielecki". Prawidłowa pisownia nazwiska Betley - patrz: Cmentarz Powązkowski, nekrolog w prasie (1991)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Po prawej Jan Andrzej Betley - Anglia, lata 70/80

Po prawej Jan Andrzej Betley - Anglia, lata 70/80

Nasz newsletter