Pseudonim:
"Osterba"
Data urodzenia:
1919-09-06
Data śmierci:
1944-09-09
Funkcja:
dowódca plutonu
Stopień:
podporucznik - cichociemny
Miejsce urodzenia:
Krauszów - powiat nowotarski
Imiona rodziców:
Franciszek - Anna z domu Szczepaniak
Wykształcenie (w tym wojskowe):
W 1924 r. wyjechał z całą rodziną z Krauszowa i zamieszkał w Starym Sączu. Od 1937 r. uczył się w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Władysława Orkana w Starym Sączu. Maturę zdał dopiero w Szkocji.
Służba wojskowa:
W 1940 r. przedostał się na Węgry, w lutym wstąpił do Wojska Polskiego we Francji, tam skierowany do Szkoły Podchorążych. W Wielkiej Brytanii podoficer 1. Brygady Strzelców. Zgłosił akces służby w kraju. Przeszkolony w dywersji i 4.07.1943 r. zaprzysiężony na rotę Armii Krajowej.
Udział w konspiracji:
Zrzucony w nocy 10 / 11 maja 1944 r. w ramach operacji lotniczej "Weller 27". Ze względu na zagrożenie placówki odbiorczej "Nil 2" położonej na południowy wschód od Piotrkowa Trybunalskiego, zrzut nastąpił pod wsią Ślepietnica. Początkowo "Osterba" działał na terenie Samodzielnego Okręgu Armii Krajowej "Łania" (Łódź), w oddziale partyzanckim "Burza". W lipcu przeniesiony do Warszawy.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49" - kompania kpt. "Zgody", następnie kompania kpt. "Piotra"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ -Śródmieście Południe - Górny Czerniaków
Odniesione rany:
Ranny na Woli
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ podczas obrony szpitala św. Łazarza przy ul. Książęcej
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter